» 
»
 

Denizli ve Erzurum'da 2 kişi daha domuz gribinden öldü!

Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde domuz gribi şüphesiyle tedavi gören kadın hayatını kaybetti. Erzurum'da 16 yaşındaki B.B., bugün sabah erken saatlerde hayatını kaybetti. B.B. ’nin lösemi hastası olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, 59 yaşındaki S.E. 4 gün önce nezle ve grip şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. S.E: burada tedavi altına alındı. Burada tedavisi devam eden S.E hayatını kaybetti. Pamukkale Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi morgunda özel bir bölüme cenazesi konulan S.E.’nin yarın toprağa verileceği kaydedildi.

Erzurum’da 16 yaşındaki bir erkek çocuğu domuz gribi şüphesiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Edinilen bilgiye göre, bir hafta önce Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yüksek ateş şikayetiyle giden 16 yaşındaki B.B., H1N1 virüsü (domuz gribi) şüphesiyle ilk müdahalenin ardından tedavi altına alındı. Yapılan tetkiklerin ardından alınan kan örneği neticesinde domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü taşıdığı belirlenen B.B., buradan alınarak Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk İntaniye bölümüne sevk edildi. Burada iki gün boyunca yaşam mücadelesi veren 16 yaşındaki B.B., bugün sabah erken saatlerde hayatını kaybetti. B.B. ’nin lösemi hastası olduğu öğrenildi.
Ayrıca Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde 10 kişinin domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındığı öğrenildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, 2016 yılı içerisinde Erzurum genelindeki domuz gribi vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. Tetkik yapılan 120 hastadan 42’sinde H1N1 virüsüne rastlandığını belirten Vançelik, hayatını kaybeden 2 kişinin, lösemi ve böbrek yetmezliği hastalıkları olduğunu belirtti.

Erzurum İl Sağlık Müdürü yaptığı açıklamada, “Erzurum’da Ocak ayı içerisinde 120 vatandaşımız yüksek ateşe bağlı hastanelerimizde tedavi altına alındı. Bu hastalarımıza yaptığımız domuz gribi tetkiklerinde 42 hastada H1N1 virüsü taşıdığını tespit ettik” dedi.
Bugüne kadar Erzurum’da H1N1 virüsü taşıyan 2 hastanın hayatını kaybettiğini belirten Vançelik, bu hastaların ayrıca lösemi ve böbrek yetmezliği rahatsızlıkları olduğunu ifade etti. Kış aylarında vakaların arttığının altını çizen Vançelik, “Vatandaşlarımıza grip aşısını öneriyoruz. Yapılacak olan aşıyla yüzde 70 oranından olası şüphelerin önüne geçebiliyoruz” diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *