» 
»
 

Depresyon Alzheimer hastalığına yol açabilir

Dejeneratif beyin hastalığı olan Alzheimer, depresyon ile bağlantılı olabilir. Bilim adamları bu hastalığın beynin hafızayı yöneten bölgesiyle değil ruh hali bozukluklarıyla ilgili bölgesideki nöronların ölümü ile bağlantılı oldğunu ileri sürdü.

İtalyan bilim adamları, İtalya'da 500 bin, dünya genelinde ise 50 milyon kişiyi etkileyen Alzheimer ile ilgili ilginç bir tespitte bulundu. İtalyan haber ajansı ANSA'nın duyurduğu bilgiye göre, IRCCS Santa Lucia Vakfı ve Roma'daki Ulusal Araştırma Konseyi yaptıkları bir araştırma Alzheimer'ın sanıldığının aksine farklı bir kökene dayandığını ve depresyonun bu hastalığa yol açtığını ortaya koydu. Alzheimer'ın şimdiye kadar beynin hipokampus bölgesindeki hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan hücrelerin dejenerasyonuna bağlı olduğu düşünülmekteydi.

İtalyan bilim adamları, beynin ruh hali bozuklukları ile ilgili dopamin üreten bölgesi ventral tegmental'da yoğunlaştı ve buradaki nöronların ölmesi sonucu kimyasalın hipokampüse ulaşmadığını belirledi. Bu olay sonucunda ise hafıza kaybının meydana geldiğini ortaya koyan ve sonuçları “Nature Communications” dergisinde yayımlan çalışmada koordinatör Roma Biomedikal Kampüs Üniversitesi Fizyoloji ve Nörofizyoloji Bölümünden Doç. Dr. Marcello D'Amelio, depresyon ve hafıza kaybını aynı madalyonun iki yüzü olarak nitelendirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *