» 
»
 

Depresyona girme nedenleri nelerdir?

Nişantaşı Ptikiyatri Merkezinden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney çağın hastalığı depresyon sebepleri ve bununla başa çıkabilme yollarını anlattı.

Hayattan zevk almadığı, dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, kendini değersiz hissetme, kararsız, gibi belirtileri olan depresyonun zaman zaman uzun sürebileceğini ifade eden Üney, bu duruma yaşamdaki olumsuzlukların neden olabileceği gibi, herhangi bir neden olmaksızın oluşan içsel depresyonlarında var olduğuna dikkat çekti.

Üney, hayat mücadelesi içinde kazanç ve gider arasında denge kuramayarak gereksiz harcamalar içinde ise depresyonda olabileceğini belirterek zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, yoğun ve yorucu tempoda çalışanların depresyona girme konusunda büyük risk taşıdıklarını belirtti. Öte yandan sonbaharın gelişi ile de insanlarda hüznün arttığını, gün ışığının azalması, erken kararan ve serin hava nedeni ile mevsimin özelliklerine uymak yorucu olduğu için birçok hastalık için riskli olan bu dönem depresyon içinde risk oluştuğunu vurguladı.

Büyük kentlerde yalnız yaşayan insan sayısının arttığını ifade eden Üney, bu kişilerin aile ve arkadaş desteğinden yoksun olduğunu, bu kişileri içinde depresyon riskinin olduğunu uykuya ve dinlenmeye özen göstermeyen, aşırı alkol veya uyuşturucu madde kullanan kişilerde de depresyonun sık görüldüğünü ifade etti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *