» 
»
 

Dev Alman otomobil şirketi de emisyon skandalına karıştı

Alman otomobil üreticisi Audi’nin, üretimden çıkarak satışa sunulan bazı dizel motorlu modellerinin egzoz emisyon testleri sırasında test değerlerinin düzenlenmesi için yanıltıcı yazılım kullandığını ifade etti.

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Alman otomobil devi Audi şirketinin, kullanımına başlanan ve piyasaya sürülen bazı dizel motorlu otomobil modellerinin egzoz emisyon test sonuçlarının yanıltıcı yazılım kullanılarak değerler üzerinde oynanmış olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Alman Haber Kanallarından aktarılan habere göre Alman Bakan Alexander Dobrindt, Alman otomobil şirketi Audi’nin dizel motorlu araçlarının bazı modellerinde egzoz emisyon testleri yapılırken  egzoz temizleme sisteminin devreye girdiği bir yazılım uygulamasının kullanıldığını aktardı.

Yaşanan egzoz emisyon skandalı sonrasında,  2009-2013 yılları arasında üretilmiş olan dizel motorlu V6 ve V8 Audi A8 ve A7 modellerinde bulunduğunu sözlerine ekleyen Almanya Ulaştırma Bakanı Dobrindt, bu konu ile ilgili olarak bugün Audi’yle aynı bünyede bulunan Volkswagen şirketinin Üst Yöneticisi Matthias Müller ile görüştüklerini belirtti.

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, yaşanan emisyon olayı ile ilgili toplamda 24 bin aracın Audi otomobil şirketi aracılığıyla geri çağrılacağını aktardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *