Dev Göktaşı Dünya’nın çok yakınından geçti

NASA tarafından yapılan açıklamalarda bahsi geçen dev bir göktaşı bugün (19 Nisan 2017 tarihinde) dünyaya çok yakın bir noktadan geçti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu Amerikan NASA, uzay bilimciler tarafından 2014 JO25 olarak adlandırılan 650 metre çapındaki göktaşının Dünya'nın 1.8 milyon kilometre uzağından geçtiğini açıkladı. Göktaşının boyutları dikkate alındığında bilim insanları geçişi, "yakın" olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz günlerde NASA bünyesinde görev yapan yetkililer tarafından konuyla ilişkin yapılan açıklamada 2014 JO25 adlı göktaşının çapının 640 metre ila 1.4 km arasında olabileceği ifade edilmişti. Öte yandan açıklamada 19 Nisan 2017 tarihinde Dünya'nın yakınından geçecek olan cismin Dünya'ya uzaklığının 1.7 milyon kilometre olacağının altı çizilmişti.

Uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bu mesafenin yakın olarak belirtilebileceğinin altını çizen astronomlar, çapı 100 metreden büyük olan cisimleri "potansiyel tehlike" olarak nitelendiriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *