Devasa kara deliğin parçaladığı yıldız görüntülendi

Astronomların geçen yıl gözlemlediği ve şimdiye kadarki en parlak süpernova olduğu sanılan ışığa, devasa bir kara deliğin yuttuğu yıldızın neden olduğu anlaşıldı.

Bilim adamları tüm Samanyolu Galaksisini gölgede bırakan parlak ışığın kaynağının, enerjisi biten büyük bir yıldızın şiddetle patlaması, başka bir deyişle süpernova değil süper kütleli bir kara delik olduğunu ifade etti. İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü ve Danimarka'daki Karanlık Kozmoloji Merkezinden bilim adamlarının yürüttüğü araştırmada, 2015 yılında gözlemlenen Güneş'ten trilyon kat parlak ışığın devasa bir kara deliğin, kendisine yaklaşan bir yıldızı parçaladığı sırada ortaya çıktığı tespit edilmişti.

Ekip araştırma sırasında hem dünya üzerindeki hem de yörüngedeki teleskopların verilerini kullandıklarını açıkladılar. Weizmann Bilim Enstitüsünden Giorgos Leloudas yaptığı açıklamada olaydan sonra ışığın kaynağı hakkında 10 ay boyunca inceleme yaptıklarını ve bunun, sıra dışı biçimde parlak bir süpernovayla izah edilemeyeceği sonucuna vardıklarını belirtti.

Weizmann Bilim Enstitüsünden Giorgos Leloudas, parlak ışığa, muhtemelen süratle dönerken daha küçük kütleye sahip bir yıldızı parçalayan süper kütleli kara deliğin yol açtığı bulgusunu elde ettiklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *