» 
»
 

Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlere yaşam boyu destek

Reşit olduktan sonra yurttan ayrılma aşamasındaki gençlerden ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşayacakları belirlenen 639 gencin meslek sahibi olana dek kurumda kalabileceği belirtildi. Ayrıca bu yıl kamuda 3 bin 220 gencin istihdam edileceği bildirildi.

2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, reşit olduktan yurttan ayrılmaları durumunda mağduriyet yaşayacaklarını saptadığı 639 gence sahip çıktı ve eğitimlerini tamamlayıncaya ya da meslek sahibi oluncaya kadar kurumlarda kalabilme imkanı getirdi.

Anne babası vefat etmiş ya da bakacak kimsesi olmayan çocukları devlet koruması altına alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bağlı kuruluşlarında binlerce çocuk yerleştiyor ve kalma sürelerini uzatarak hayata daha sağlam başlayabilmeleri adına destek sağlıyor.

Kuruluşlarda kalan gençler, reşit olduktan itibaren 1 yıl içinde istihdam sağlanarak haklarında koruma kararı kaldırılıyor ancak eğitim, sağlık gibi nedenlerle kuruluştan ayrılması uygun görülmeyen gençlerin de kalma süreleri uzatılıyor. Ataması yapılarak istihdam sağlanan gençlerin işe yerleştikten sonraki toplumsal uyumları Bakanlık tarafından takip ediliyor. Gençlerin kuruluştan ayrılmalarına bir yıl kalan değerlendirmeler yapılıyor ve ayrılmaması yönünde karar verilenler arasından ortaöğretime devam eden öğreciler 20 yaşına kadar, yükseköğretime devam edenler ise 25 yaşına kadar koruma kararı uzatılmak suretiyle devlet imkanlarından yararlanabiliyor.

"Asla yalnız bırakmıyoruz"

2016 yılında 639 öğrenci için söz konusu koruma kararı uzatıldı. Kurumdan ayrıldıktan sonra ekonomik güçlük çektiği değerlendirilen gençlere ise Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti kapsamında maddi yardım sağlanmakta. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada kurumlarda kalan çocuk ve gençlere önemli destekler sağladıklarını belirterek yaşamlarının her aşamasında onların barınmaları, psikolojik durumları, istihdamları dahil tüm meseleleri yakınen takip ettiklerini belirtti. İhtiyaçları süresince kurumlarında bu çocuk ve gençlerin kaldığını bildiren Kaya, ayrıldıktan sonra da ilişkilerin çeşitli şekillerde devam ettiğini, onları asla yalnız bırakmadıklarını ifade etti.

3 bin 220 genç kamuda istihdam edilecek

Devlet korumasındaki 3 bin 220 gencin bu yıl içinde kamuda istihdam edileceğini kaydeden Bakan Kaya, istihdam hakkı kapsamında 2014 yılında 1784, 2015'te 1629 koruma altındaki gencin işe yerleştirildiğini bildirdi.

Görev yapacakları kurumların idari yapısı, sorumlulukları ve çalışma hayatındaki haklarına yönelik "İş Hayatına Uyum Seminer Programları" düzenlenen gençlerden program kapsamında 2014'de bin 446 kişi, 2015'de ise bin 91 kişi eğitim aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *