» 
 

Devletten Kerimcan Durmaz gibi fenomenlere vergi uyarısı!

Devlet ürün tanıtarak kazanç sağlayan ya da Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medyadan tanınarak gelir elde eden Kerimcan Durmaz gibi fenomenlere dur dedi. Stopaj kesintisi olarak alınacak verginin %15 gibi bir rakamda olması bekleniyor.

Ürün tanıtımı ya da reklam içeren her türlü video ile ün kazanmış, Kerimcan Durmaz gibi gelir sahibi olan sosyal medya fenomenlerine devletten stopaj vergisi uyarısı geldi. Bahsi geçen vergiden, ürün tanıttırma amacı güden reklam verenler ve buna aracılık yapan reklam şirketleri de sorumlu tutulmaktan kurtulamayacak.

TBMM’ye sunulan torba kanunu tasarısı ile konu ile ilgili yasal düzenleme gerçekleştirilmiş olacak. Tasarıya bu sebepten ötürü iki madde eklendi. Vergi tevkifatının bulunduğu Gelir Vergisi Kanunu’nda 94. maddesine internet ile ilgili işlemler de eklenecek. Ayrıca vergi kesenlerin sorumluluğu başlığının bulunduğu Vergi Usul Kanunu’nda da 11. maddeye değişiklik getirilecek.

Şuan vergi alınamayan Facebook, Instagram ve Twitter’daki reklam ve ürün tanıtımlarına yasa değişikliği nedeni ile vergi alınması sağlanacak. Vergi alınması ve alınacak orandaki verginin belirlenmesi amacı ile Bakanlar Kurulu’na yetki verilmesi bekleniyor. Bakanlar kurulu, ödeme yapan ya da ödeme yapmaya aracılık edenlere vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunup bulunmamasına, ödeme yapılan kişinin ya da kişilerin vergi mükellefi olup olmamasına, ödemenin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine ve ödemenin konusunun hizmet veya mal satımı olup olmamasına bakmadan bütün işlemlere aracı veya taraf olanlara vergide kesinti yapma yükümlülüğü getirilebilecek. Vergi oranının ise yüzde 15 gibi bir düzeyde olması bekleniyor.

Maliye Bakanı olan Naci Ağbal, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamalara göre çok sayıda takipçisi olan blogger ve ünlü isimlere ürün tanıtma ve reklam mesajlarından dolayı vergi alınması için Vergi Usul Kanunu’nda değişim yapacaklarını vurgulamıştı. Yapılacak değişikliklerwin içinde interneti işyeri olarak kabul eden kişileride dahil eden Ağbal, internetten de kazanç elde edenlerinde mükellef sayılacağını belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *