Devrim niteliğinde buluş! Cep telefonları tahlil yapacak

Türk bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir yazılımla cep telefonları, özel olarak üretilen kağıt üzerine damlatılan kan damlası ile vücuttaki hastalıkları tespit edebilecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilen yazılım sayesinde, cep telefonları, özel bir kağıt üzerine damlatılan kandan hastalıkları tespit edebilecek.

Projenin mimarlarından Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, fakültede öğretim gören Hakan Berk Aydın ve Cihan Toklucu’nun "BİORGB" adını verdikleri önemli projeleri kapsamında geliştirdiği özel yazılımla tıp dünyasında yeni bir dönem başlayacak.

Bu yazılım sayesinde özel bir kağıt üzerine damlatılan kan ile tahlil yapılarak kişinin vücudunda bulunan tüm hastalıklar kısa sürede keşfedilerek, yüksek maliyetli tahlillerin maliyet oranları da kısa sürede düşürülebilecek.

Bu yazılımın uygulanması için öncelikle özel üretilen kağıdın üzerine bir damla kan damlatılması gerekmekte. Ardından akıllı telefonlar tarafından fotoğrafı çekilen kan damlasının görüntüsü kullanılırak geliştirilen yazılım devreye girmekte. Yazılımın yaptığı renk taraması sayesinde elde edilen renk sonucuna göre de tahlil yapılmakta.

Öğrenciler tarafından geliştirilen bu yazılım sayesinde başta hepatit B, Hepatit C, HIV gibi bir çok önemli hastalığın tespiti yapılabileceğ gibi bir çok kanser türüde kısa sürde belirleneceği gibi yüksek maliyetli hastalıkların da maliyetinin düşürülmesi sağlanabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *