DGS sınavı sonuçları ne zaman açıklanıyor?

DGS sınavına giren adayların heyecanla 21 Ağustos'tan itibaren bekledikleri DGS sonuçları ne zaman açıklanacağı hususunda ÖSYM'den açıklama geldi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) resmi Twitter ehsabından DGS sınavı sonuçları ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada sonuçların bayramdan sonra yapılacağı belirtildi ve bu açıklamaya göre binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınav sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor. Sınava giren adaylar DGS sonuçlarını öğrenmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile ÖSYM'nin resmi internet sitesinden öğrenebilecekler.

DGS puan hesaplamasında, sınava giren adayların testlerden aldığı puanlardan sayısal ve sözel puanlar ile ön lisans başarı puanları kullanılarak yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. Sınava giren her aday için puanlar, belirlenen katsayı puanları ile çarpılarak toplanacak ve ortaya çıkan toplam puan esas DGS puanını oluşturacaktır.

Adayların yerleştirme puanları ile tercih etmek istedikleri lisans programlarının şartlarını ve açıklamalarını dikkatli olarak incelemeleri gerekmektedir. Koşullara uymayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları uymadığı halde tercih edilen yerleştirme programı ile ilgili oluşabilecek muhtemel sorunlar adayın kendi sorumluluğundadır. Yerleştirmede, belirlenen puanlara göre tercih yapılması ve sıralanması önemlidir. Tercih yaparken, en çok istenen programların en üstte yer alması gerekir. Adaylar maksimum 30 tercih yapabilir. Tercih çıktısı mutlaka alınmalı ve saklanmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *