» 
»
 

Dikkat! 11 yaşındaki çocuk bu vitaminin eksiliğinden kör oldu

Kanada'da bir çocuk oldukça sınırlı beslenme şeklinden dolayı oluşan A vitamini eksikliğinden dolayı görme yetisini kaybetti. A Vitamini nelerde vardır? İşte detaylar...

Kanada'da 11 yaşındaki bir çocuk yanlış beslenme sebebiyle görme yetisini kaybetti. A vitami eksikliğinden dolayı kör olan çocuğu gören doktorlar uyarıda bulundu. Science Alert'in haberine göre, Kanada'daki 11 yaşındaki bir çocuk 8 ay boyunca gittikçe kötüleşen gece körlüğü, göz kuruluğu, ışık hassasiyeti ve görme kaybı şikayetleriyle hastaneye gitti. Küçük çocuk gözüne en fazla 30 santimetre yakınlıktaki cisimleri ayırt edebiliyordu.

Egzama ile birlikte bazı besinlere alerjisi olan çocuğun yediği şeyler oldukça kısıtlıydı. Doktorun raporuna göre, çocuk yalnızca kuzu eti, patates, salatalık, elma ve kahvaltılık gevrek yiyordu. Yiyeceklerin içerisinde A vitamini yeteri kadar bulunmadığı için çocukta A vitamini eksikliği oluştu.

Gözde bulunan fotoreseptör hücreler, ışığı algılamak için A vitaminine ihtiyaç duyar. Öte yandan A vitamini ayrıca korneayı koruyarak nemli kalmasını sağlar. Hastanın gözleri A vitamini eksikliğinden dolayı kurumuş ve gözlerinde bu vitaminin eksikliğine bağlı Bitot lekeleri oluşmuştu. Doktoktorlar tedavi edebilmek için çocuğa A vitamini takviyesi verdi. Altı haftanın sonunda çocuğun görme yetisi 20/800 arttı.

A VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

Çoğunluklu hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini, bitkisel gıdalarda da bulunur. Hayvansal gıdalar olarak, balık yağı, karaciğer, böbrek, tereyağı, peynir, yumurta, yoğurt içerisinde A vitamini bulunur. Maydanoz, pırasa, kabak, pazı, ıspanak, havuç, kavun, mercimek, patates, greyfurt, karpuz gibi bitkisel gıdabol miktarda A vitamini yer alır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *