» 
»
 

Dikkat! Bu belirtiler mide kanseri belirtisi olabilir

Memorial Dicle Hastanesi’nde görevli Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Remzi Beştaş, ilerleyen yaşlarda başlayan ve süreklilik arz eden mide yanması, şişkinlik ve bulantı gibi şikayetlerinin mide kanseri belirtisi olabileceğini ifade etti.

Uzm. Dr. Beştaş günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaşabileceği mide ekşimesinin sebebinin mide asidinden kaynaklan bunun midede yemek borusunda yanma, midede şişkinlik, yemek borusundan ağza doğru ekşi suyun gelmesi ile hissedildiğini belirtti.

Bu rahatsızlığın aşırı yağlı yemeklerin tüketilmesi, asitli içecekler, çay kahve kola gibi içeceklerin içilmesi, mandalina, portakal, limon greyfurt gibi asitli meyvelerin fazla tüketilmesi gibi yaşam tarzına bağlı olarak şikayetlerin azaltılabileceğini ancak bu şikayetlerin iki haftadan fazla sürmesi ve haftada ikiden, üçten fazla bu şikayetleri hissedilmesi durumunda derhal hekime başvurulması gerekildiğini ifade etti.

Uzm. Dr. Beştaş bu belirtilerin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizerek 55 yaşından sonra karşılaşanlan bu şikayetlkerin uzun sürmesi durumunda bilhassa dikkate alınması gerektiğini belirterek, 55 yaşına kadar bu tarz şikayetleri olmayan, herhangi bir mide ya da yemek borusu ile ilgili şikayeti olmayan hastaların, bu itibariyle özellikle midede yanma, şişkinlik, bulantı gibi şikayetleri aniden yaşamaya başladıkları takdirde bu belirtilerin, ülser, gastrit belirtisi olabileceği gibi mide kanserinin de belirtisi olabileceğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *