» 
»
 

Dikkat! Fazla su içmek beyninizi zorluyor olabilir

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’de yapılan yeni bir araştırma ezber bozacak nitelikte. Sağlık için günde 8 bardak içilen su zararlı olabilir…

Konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun tarafından bu yeni araştırma sonuçlarına göre insan vücudundaki sıvı alımını düzenleyen ve çok fazla su içmeyi durduran bir sistemin bulunduğu ifade edildi. Coşkun yeni elde edilen araştırma verilerine göre ihtiyaçtan fazla içilen suyun yarar değil zarar getirebileceğini vurguladı.

Coşkun araştırmayı yapan uzmanların deneklerden susadıklarında ve susuzluklarını giderdikten sonra içebilecekleri maksimum su miktarını almalarının istendiğini ifade ederek, bu kişilerin beyin aktivitelerinin incelendiğinde elde edilen sonuçlarda, deneklerin aşırı su içildikten sonra beyin eforlarının üç kat arttığını kaydetti.

Fazla sıvı tüketimi beyin tarafından ‘yutkunma engeli’nin aktive edilmesine neden olduğunu belirten Coşkun, vücuda ölçülü oranlarda sıvı alınmasının sağlandığını ve bu çalışmaya göre, sadece vücudumuzun talepleri doğrultusunda sıvı tüketilirse doğru yapmış olunacağını kaydetti. Yani susuzluğumuza orantılı olarak su içmemiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Halil Coşkun, yaşlı insanların yeteri miktarda su içmediğini ve sıvı alımlarına etmediklerine de değindi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *