» 
 

Dikkat! Konut kampanyaları nedeniyle dolandırılmayın

Konut almak isteyen vatandaşları bu süreçte kandırmaya yeltenen fırsatçılara karşı uyaran tüketici dernekleri, projeleri mutlaka iyi inceleyin diyor.

Ekonomide çarkların dönmesi ve inşaat sektörünü canlandırmak adına Emlak Konut GYO ve GYODER üyelerinin başlattığı seferberlik sırasında bazı fırsatçı firmalar olabileceğini belirten dernekler, vatandaşların projeden konut alırken çok dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

39 proje geliştirici firma tarafından başlatılan 89 projelik kampanyaya ilgi oldukça büyük olurken, satış ofislerinde ve danışma hatlarında yoğunluk oluşmasına neden oldu. 56 bin konutun 120 ay vade ve 0,70 faiz oranıyla satışa sunulduğu kampanya ev almak için beklemede olan vatandaşları heyecanlandırırken, tüketici dernekleri de uyarı yaptı. Bu süreçte dolandırıcıların da harekete geçtiğini belirten Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, özellikle alınacak konutların yapı ruhsatı olup olmadığına bakılmasını, yapı ruhsatı olmayan projelerden kesinlikle ev alınmamasını tavsiye etti.

Ev alırken dikkat edilecek hususlar arasında ayrıca banka kredisine de değinen Kolçak, kredi verilen projelerde bankanın sorumluluğunun bir yıl sürdüğünü ve sadece kredi tutarı kadar olduğunu anımsattı. Kredi kullanımı olmadığında dahi banka sözleşmesi imzalanıp imzalanmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kolçak, firmanın ödemeyi kendi bünyesinde vadelendirmesi durumunda ise senetlerin nama düzenlenmesi gerektiğini ve taksitlerin ayrı ayrı senetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yapı ruhsatının yanı sıra iskan ruhsatının da sorgulanması gerektiğini belirten Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel, bu günlerde yaşanan yoğun satış kampanyalarında projeyi incelemeleri konusunda vatandaşları uyardı. Aldıkları yerin projede olması gerektiğini belirten Yüksel, metrekarenin incelenmesi, kapı numaralarının kontrol edilmesi konusunda da tavsiyede bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *