» 
 

Dikkat! Kredi kartına yeni düzenlemeler geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını bildirdi. Düzenlemeye göre Kart sahibi tarafından yapılan talepler en geç 7 gün içerisinde sonuçlandırılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartlarına yeni düzenlemeler getirildi. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre kredi kartı hamili bankaya ilettiği talebe en geç yedi gün içinde cevap alabilecek. Yönetmelik taslağı yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik te yapılan değişiklik 18. maddenin 2 fıkrasını kapsıyor. Kart sahipleri gerek kart limitlerini artırma ve azaltmada olsun, gerekse kartları iptal ettirme, sözleşmeyi feshetme gibi haklara sahip olduğundan dolayı bu taleplerinin oluşması durumunda ve bunu ilgili kuruluşa ve bankaya bildirdiği andan itibaren en geç yedi gün içinde cevap alma hakları doğdu. Milyonlarca kart sahibini yakından ilgilendiren konuda kart hamili taleplerini bankaya iletiyor ve uzun süre sonucu beklemek zorunda kalıyordu. Çoğu zamanda istekleri yerine gelmiyor tekrar talep oluşturuyorlardı. Bu duruma Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dur diyerek kart kullanıcılarının haklarını gözetmeye yönelik yerinde bir karar almış oldu. 

TALEPLERİNİZİN YAZILI ÖRNEĞİ TARAFINIZA VERİLECEK

Banka şubeleri tarafından kart limitinin azaltılması ve kart iptali için oluşturulan taleplerde banka şubesi hangi tarihte talebi aldığını not edecek. Şube yetkilileri imzaladığı limit azaltma artırma ve iptal taleplerinde ait belgeyi kart hamiline doldurtacak,  formun da bir örneğini tekrar kart hamiline verecek. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *