» 
»
 

Dikkat! Kulağınız kireçlenebilir

Kulağınızda işitme kaybı mı var? Sürekli olarak kulağınız mı çınlıyor? Başınız mı dönüyor? Haberimizi dikkatli bir şekilde okuyun sizde otoskleroz olabilir.

Otoskleroz bir diğer adıyla orta kulak kireçlenmesi olarak bilinen ve işitme kaybı ile neticelenen hastalık orta ve iç kulakta meydana geliyor. İşitme kaybının en büyük nedenlerinden olan otoskleroz orta kulakta yer alan kemikçik ve iç kulaktaki salyangozun katılaşmasıyla meydana gelir ve kulakta normalin dışında kemik gelişimi olarak tabir edilir. Bu kemik gelişimi sonucunda kulağın çalışma sistemi zarar görüp işitme kaybına neden olur.

Otoskleroz neden olur ?

Nedeni bilimsel olarak açık bir şekilde anlaşılamasa da genetiksel olduğu iddia edilmekle beraber kişinin annesinde yahut babasında otoskleroz var ise %25 oranda, her ikisinde de var ise %50 oranında görülmesi beklenir. Araştırmalar doğrultusunda orta yaştaki kadınlarda daha sık görülen otoskleroza bazı enfeksiyonlarda neden olabiliyor.

BELİRTİLERİ

Tek veya her iki kulakta da işitme kaybı olur.

Daha çok 15-45 yaş aralığında meydana gelir.

Hastalarda Kulak çınlaması, denge problemleri, baş dönmesi, titreme durumları ve diğer devinimsel algı sorunları görülür.

Hastalıktan kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenmektedir.

Kadınların işitme kaybı yüzdesi hamilelik esnasında artmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *