Dikkat! Telefonunuza sakın sahte WhatsApp yüklemeyin!

Çoğumuzun kullandığı iletişim uygulaması olan WhatsApp, Uber gibi uygulamaların sahte versiyonları çıktı. Telefonunuza zararlı yazılımların yüklenmesini sağlayan sahte uygulamalar gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor!

Hackerler, hepimizin kullandığı programlardan olan WhatsApp, Uber ve Google Play gibi popülaritesi yüksek uygulamaların ara yüzlerini kullanarak kullanıcıları kandırmaya devam ediyor. Bahsettiğimiz kötü amaçlı yazılımların, özellikle İtalya, Danimarka ve Almanya’daki Android kullanan kişileri hedef aldığı belirlendi.

Güvenlik firması olan FireEye tarafından bulunan zararlı yazılımların farklı versiyonlarla daha da arttığı belirtildi. Şubat ayından itibaren güvenlik firması olan FireEye aynı teknikle Avrupa’ daki Android kullanıcılarını hedefleyen tam 55 adet kötü amaçlı yazılım tespit edildi.

Bu zararlı yazılımlar hackerler tarafından mesaj yolu ile gönderilen bağlantılarla hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Sahte uygulamalarla çoğalan kötü amaçlı yazılımların eski versiyonlarının özellikle banka uygulamalarını hedef aldığını belirleyen yetkililer, yazılımların yeni versiyonlarının ise Google Play ve WhatsApp’ ın da aralarında bulunduğu fazla kullanılan uygulamaların ara yüzlerinden yararlanılarak geliştirildiğini açıkladılar. Zira Android kullanıcıları bu tarz uygulamalarda da tıpkı banka uygulamalarında olduğu gibi kredi kartı gibi gizli bilgileri sık sık paylaşabiliyor.

Zararlı yazılımın şu ana kadar iletişime geçebildiği sunucuların bulunduğu ülkeler ise; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Litvanya, İtalya ve Hollanda. Size tavsiyemiz, daima olduğu gibi, yüklemek istediğiniz uygulamaları Google Play Store hariç başka kaynaklardan indirmeyin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *