» 
»
 

Dil yaraları ölümcül hastalıkların habercisi olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay dilde çıkan ve önemsenmeyen yaraların bazen ölümcül nitelikteki hastalıkların belirtisi olabileceğini ifade etti. İşte ayrıntılar…

Halk arasında vitaminsizlik ya da dışarıda ilken hijyen kurallarına uyulmayan gıdaların tüketilmesi dolayısı ile ağızda çıkmış olduğu düşünülen dil yaralarının, aslında ölümcül olabilecek hastalıklarda belirti niteliğinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay kanserin vücudun pek çok bölgesinde karşılaşılabileceği gibi dilde de rastlanabileceğini belirtti.

Bu kanser türünde çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörlerinde büyük öne taşıdığını ifade eden Alpay, kötü ağız hijyeni, alkol ve sigaranın dil kanserini tetiklediğini, ağız içine yapılan hijyen uygulamalarında özellikle dilin arka kısmında kalan ve tabut köşe olarak adlandırılan bölgeye büyük önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu hastalığın tanısında, ağız içinde oluşan yaradan alınan biyopsinin patolojik değerlendirilmesin yapılması gerektiğini açıklayan Alpay, tedavide cerrahi ve radyoterapi uygulamalarının yapıldığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *