» 
»
 

Dink cinayeti soruşturmasından Celepoğlu'na tutuklama kararı çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun meslekten ihraç edilmesinin ardından hakkında tutuklama kararı çıktı. Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya'nın Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgularının ardından sevk edildikleri Nöbetçi hakimlik tarafından tutuklanmasına karar verildi.

Hrant Dink cinayetine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü'nün yürüttüğü soruşturma kapsamında ifadelerinin alınmasının ardından şüpheliler eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Muharrem Demirkale ve Astsubay Yavuz Karakaya tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilmiş olan şüphelilerin sorgu işlemlerinin sona ermesinin ardından çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanmalarına karar verildi. MİT tırlarının durdurulması davası kapsamında tutuklu bulunan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili tutuklu bulunan eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Muharrem Demirkale ve Astsubay Yavuz Karakaya'nın, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği" ve "kasten öldürme" suçlarından da tutuklanmasına hükmedildi.

Sevk yazısından
Sevk yazısında, "Hrant Dink cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında aktif rol oynayan Trabzon ve İstihbarat Jandarma istihbarat görevlilerinin üzerinde üst amiri olarak Hamza Celepoğlu bulunmaktadır. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince beraberlerinde haber elemanları da olduğu halde, Dink cinayeti tasarısının olgunlaştırılması ve hazırlık evresinde, öldürülen Dink'in Bakırköy'de bulunan konutu ve Beyaz Adım Yayıncılık isimli iş yeri çevresinde bu amaçla keşif faaliyeti yapıldığı 9 Ağustos 2006 tarihinde şüpheli Hamza Celepoğlu, İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkez amiri olarak Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev yapmaktadır. Şüpheli Celepoğlu'nun Dink cinayeti tasarısında ve Trabzon ile İstanbul istihbarat şube müdürlükleri görevlilerince Dink'in öldürülmesi amacıyla yürütülen illegal faaliyetlerden, (bulunduğu konum gereğince) bilgi sahibi olmaması mümkün değildir." denildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *