» 
»
 

Diş ağrısı için doğal yöntemler faydalı olabilir

Dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştirmenin çok yanlış olduğunu belirten uzmanlar bunun yerine diş ağrısını geçirecek doğal bazı yöntemler öneriyor. Peki diş ağrısı nasıl geçer? İşte sağlıklı bilgiler...

Diş ağrısı durumunda dişe konulan aspirin, kolonya ve alkon gibi uygulamaların oldukça yanlış olduğunu dile getiren Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, diş ağrısını kesici yöntemler hakkında bilgi verdi. Diş fırçalamak, sirkeli su ya da tuzlu su ile gargara yapmak ve ağrısı kesici alınmasının diş ağrısını hafifleteceğini belirten Eşkar, buna ilişkin doğal yöntemlere değindi.

20 yaş diş ağrıları, diş sinirlerinden kaynaklı ağrılar, diş eti iltihabı ve eklem ağrıları gibi pek çok nedenden diş ağrısı yaşanabildiğini belirten Eşkar, öncelikle diş ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerektiğini sonra buna uygun tedavi yapılabileceğini vurguladı. Kulaktan dolma bilgilerle hareket eden pek çok kişinin diş ağrısı sırasında dişlerine aspirin, alkol, kolonya uyguladıklarını belirten Eşkar, bunların kesinlikle doğru olmadığını ifade etti.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Diş ağrısı tedavisi yalnızca uzman hekim tarafından yapılmalıdır ve doktora gidene kadar ağrıyı hafifletmek için doğal yöntemlere başvurulmalıdır. Bunlar arasında diş fırçalamak, sirkeli ve tuzlu su ile gargara yapmak etkili olabilir. Bakterilerden temizlenen dişler bu sayede kısmen uyuşarak şişlikleri azalır. Hekim önerisiyle alınacak ağrı kesici de bir süre için sizi rahatlatacaktır.
Dişe karanfil yapı ya da kuru karanfil uygulamak yüzyıllardır kullanılan bir yöntem. Eşkar da anestezik ve antiseptik özellikleri nedeniyle diş ağrısı için karanfil yağı ya da kuru karanfil kullanmanızı öneriyor. Dişin olduğu bölgeyi uyuşturan karanfil aynı zamanda antibakteriyel olması nedeniyle çürük diş çevresindeki zararlı bakterilere de etki edecektir.

Ağrıyan dişe buz uygulamak ya da ağrı soğuk suyla çalkalamak da geçici bir çözüm üretecektir. Ancak bazı durumlarda tam tersi sıcak kompres uygulaması etkili olabilir. Gece yatarken diş ağrısı artabileceği için yastık yükseltmek de faydalı olabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *