» 
»
 

Diş çürükleri kansere neden olabilir!

Tedavi edilmeyen diş çürüklerinin ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Önemsemeyerek ihmal ettiğiniz çürük dişler pek çok hastalığın yanı sıra kansere bile neden olabiliyor.

Diş ve diş eti hastalıkları, çürükler çok fazla önemsenmeyen ve zamanla geçer diyerek ihmal edilen bazı rahatsızlıklar. Ancak küçük bir çürüğün bile kansere neden olabileceğini belirten Hospident Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Ahmet Selvi, diş çürüklerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye'de her 10 kişiden 9'unun diş eti hastalığı yaşadığını belirten Selvi, diş ve diş eti problemlerinin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirtti.

Önemsemeyerek zamanla geçeceği beklenen diş ve diş eti hastalıklarının fokal enfeksiyon riskleri, kalp ve damar hastalıkları, mide hastalıkları, karaciğer ve böbrek sorunları gibi hastalıkların da ötesinde kansere bile neden olabileceğini belirten Selvi, tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi bunda da erken teşhisin önemine değindi.

Yurt dışında yılda 5 kez diş hekimine gidildiğini belirten Selvi, Türkiye'de bu sayının yılda 2 kez olduğuna dikkat çekerek bunun da muayene amaçlı değil son ana kadar bekletilen diş rahatsızlıkları nedeniyle olduğunu ifade etti. Hastaların diş hekimine gitmeye mecbur kaldıkları için gittiğini belirten Selvi, düzenli olarak 6 ayda bir yapılması gereken diş hekimi muayenesi ile koruyucu ve önleyici tedavilerin yapılabileceğini, gelecekte oluşması muhtemel sistematik rahatsızlıkların da bu şekilde önüne geçilebileceğini kaydetti.

DİŞ HASTALIKLARI PSİKOLOJİK VE SOSYOLOJİK PROBLEMLER YAŞATABİLİR

Çeşitli nedenlerle ağız ve diş eti hastalıkları, diş çürükleri sonucu meydana gelen diş kayıplarının kişilerde psikolojik ve sosyolojik etkileri olabileceğini belirten Selvi, yapılan araştırmalara göre estetik görünümün kişinin yaşına bakmaksızın öz güvene yansıdığını ifade etti. Bireylerin dişsizlik nedeniyle kendilerini yaşlı hissettiklerini ve sözcükleri tam olarak söyleyememekten dolayı konuşmalarının anlaşılamadığını ifade eden Selvi, yeterli şekilde yapılmayan ağız ve diş bakımının maddi olumsuzlukları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Zamanında dolgu yapılmayan dişlerin kanal tedavi yapıldığında 4 katı daha fazla maliyet getiriyor. Bu da hastaları ekonomik olarak yıpratıyor. Aynı şekilde ihmal edilerek çekime kadar giden dişlerin yerine diş yaptırmak bu sefer 10 katı maliyet anlamına geliyor. İmplant yapıldığında bu oran 23 katına çıkıyor. Selvi, bu nedenle ihmal edilerek önemsenmeyen her dişin hem sağlık, hem psikolojik,  hem de maddi açıdan katlanarak kişilere zarar verdiğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *