» 
»
 

Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

Ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem gösterilmediği zaman meydana gelen rahatsızlıklardan birisi olan diş eti iltihabı günlük hayatta en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Eksik ve dengesiz beslenme, geçirilen hastalıkların sonrasında diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olabilmektedir. Diş eti iltihabı tedavisi nedir?

İltihap; Vücudun, herhangi bir dokusunda mikroplara veya başka zararlılara karşı şişkinlik, kızarıklık, ısıdır. Diş eti iltihabı genellikle bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Ağız sağlığına özen göstermeyen kişilerde artışı, ağrı ile şekillenen ve ileri safhasında irin toplanması da görülen, hayati özellik taşıyan koruyucu reaksiyondur ve sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Bununla birlikte genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve diğer sebepler de diş etlerinin enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır.

Diş eti iltihabını ev ortamında hafifletmek için bazı çözüm önerileri;

Bitkisel ürünlerle gargara yapmak: Zerdeçal, ada çayı ve zencefil gibi bitkisel gıdalarla pratik bir şekilde hazırlanan gargaralar iltihapların daha fazla yayılmasına engel olmaktadır. Gargaranın ısısı çok sıcak ve soğuk olmamasına da ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Diş etleri bu dönemde son derece hassas olduğu için ılık su kullanarak gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

Aloe Vera: Son yılların en gözde bitkilerinden birisidir. Aloe vera bitkisinden elde edilen akışkan madde, parmak yardımı ile iltihaplı damaklara sürülüp, birkaç dakika bekletildikten sonra su yardımı ile gargara yapılmaktadır.

Tuzlu su: Diş eti iltihabına karşı tuzlu suyla gargara yapılmaktadır. Fakat ağızda yaralar varsa, tuzlu su yaralara zarar verebileceği için mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Zerdeçal ile masaj yapmak: Zerdeçal ve az miktarda suyu karıştırıp diş etlerine masaj yaparak uygulanmaktadır. Birkaç dakika bekletildikten sonra diş etlerine yine birkaç dakika masaj yapılmalı ve daha sonra ağzı su ile çalkalanmalıdır. Zerdeçal, ağızda oluşan bakteri ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Diş taşı temizliği: Zaman içerisinde oluşan taşlar hem diş ağrısını hem de enfeksiyonu doğrudan etkilemektedir. Doktorlar sadece 10-15 dakika süren tek bir seansta diş taşlarının tamamını temizleyebilmektedir.

Diş eti iltihaplarının belirtileri nelerdir?

Sürekli kanama: İltihaplı diş eti hastalıklarında erken teşhis ve müdahale son derece önemlidir. Bu nedenle hastalar dişlerine ve diş etlerine özenle bakmalıdır. Sadece diş fırçalarken değil yemek yerken ve gündelik işler sırasında diş etlerinin kanaması en büyük diş eti iltihabı belirtilerden birisidir.

Dişlerde renk değişimleri: Sağlıklı diş etleri pembe ya da kırmızı renktedir. Zamanla beyazlayan ve renk değişimleriyle sağlıksız bir görüntüyü ortaya çıkaran diş etleri, enfeksiyon belirtileri arasındadır.

Dişlerde hassasiyet: Konuşurken, yutkunurken ve yemek yerken diş etlerinde büyük bir hassasiyet oluşmaktadır. Bu hassasiyet ilerlediği zaman bazı dişler sallanmaya başlayabilmektedir.

Ağız kokusu: Enfeksiyon her neredeyse orada koku oluşturmaktadır. Özellikle diş eti enfeksiyonların da bu koku, alınan tüm önlemlere rağmen geçmemektedir.

 Editör notu: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlı taşımaktadır. Kesin tanı ve tedavi için mutlaka bir diş doktoruna başvurulması gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *