» 
»
 

Diş renginizi ten renginiz belirliyor! Diş rengi neden değişir?

Dişte meydana gelen renk değişiminin, kişinin ten rengi ile orantılı olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, sigara, çay, kahve benzeri boyayıcı maddelerin dişte büyük ölçüde renk değişimine sebep olduğunu açıkladı.

Diş renginin, kişinin sahip olduğu ten rengi ile uyum içinde olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dişte meydana gelen renk uyumsuzluğu ve değişiminin nedenleri hakkında bilgi verdi. Kahve, çay gibi gıdaların yanı sıra sigara gibi maddelerin tüketildiği zaman dişin içine nüfuz ederek renk değişimine sebep olduğunu ifade etti.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş renginin ten rengi gibi kişiden kişiye değişerek farklılık gösterdiğini, diş renginin ten rengi ile uyum ve orantı içinde olduğunu açıkladı. Diş rengini büyük ölçüde değiştiren etkenlerin sürekli tükettiğimiz sigara, çay ve kahve gibi boyar maddeler olduğunu vurgulayan Dr. Kışlaoğlu, bahsi geçen boyar maddelerin sürekli ve düzenli tüketimi halinde dişin içine işleyerek sararmaya neden olacağının altını dikkat ile çizdi.

Yaşlanma gibi önemli bir unsurunda diş rengi değişiminde büyük rol oynadığının ifade eden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, yaş ilerlediği zaman kişinin vücudunda meydana gelen belirli fiziki değişikliklerin yanı sıra dişlerde de aynı değişimin görüldüğünü belirtti. Bu değişikliklerin sararmalar, çatlaklar, kısalmalar ya da aşınmalar olduğunu vurgulayan uzman doktor, dişlere zarar veren maddelerde uzak durmak gerektiğinin yanı sıra şimdiden sağlıklı dişlere sahip olursak, yaş ilerlediği takdirde de sağlıklı dişlere sahip olacağımızın altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *