» 
»
 

Diş sağlığında sütün önemi ve hijyen

Uzmanlar, ağız ve diş sağlığında hijyenden sonra gelen en önemli konunun süt içmek olduğuna dikkat çekiyor.

Günümüzde hem sağlıklı bir hayat hem de görsel açıdan yaşam kalitemizi artıran bembeyaz dişlere sahip olmak isteyen birçok insan dişçi koltuklarında operasyonlar geçiriyor. Ancak bunu ne kadar ileri yaşlara taşıyabilirsek o kadar iyi bir gülüşle ve sağlıkla yaşamla mesafemizi kısa tutmayı başarabiliriz.

 

Ağız ve diş sağlığı, yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli göstergelerinden biridir. Günümüzün sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan diş çürükleri ise karbonhidratlarla ağzımızdaki bakterilerin karışması ve asit oluşturması sonucu yaşanıyor. Ağız içinde asit oluşturan bakteriler sonuçta diş minesini aşındırıyor ve çürüklerin oluşmasına sebep oluyor. Sütte bulunan kalsiyum ve fosfat, diş yüzeyindeki mineral kaybının yaşanmasında önleyici rol yonuyor ve mineral dokusunu yeniliyor. Ağız içinde oluşan tükürük ve plaklardaki kalsiyum miktarının artış göstermesine ve bu da çürük oluşumunu engelleyici bir hal almasına vesile oluyor. Sütteki PH değerinin 6.57 olması da diş çürüklerinin engellenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Vücudumuza giren süt, düzenli ağız hijyenini oluşmasını sağlarken, düzenli süt tüketiminin de diş çürüklerinin engellemesinde rol oynadığını belirten Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, aşırı asitli ve şekerli yiyeceklerin mikroorganizmaların etkisini artırdığını, sütteki kalsiyum ve fosforun bu mikroorganizmalara doğal bir savunma sağladığını belirtiyor. Çocukların şeker tüketimlerinin fazla olduğu için günde 2 bardak süt içmelerinin dişlerinde oluşabilecek çürüklerin önlenebilmesine katkı sağlayacağını, diş yüzeyinde oluşan mineral kaybının  en aza indirileceğini ve diş yenilenmesinin sağlayacağını ifade ediyor.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *