» 
»
 

Diş sızlaması basit bir rahatsızlık olmayabilir!

Yaz aylarında insanlar sıcak havanın etkisinden kurtulmak, biraz olsun serinlemek için içtikleri soğuk sıvı yada besinler diş bakımına olan özeni azaltıyor. Her gün tükettiğimiz bin bir çeşit zararlı besinler her geçen gün dişlerimizi daha da yaşlandırıyor.

Sıcaklığın yüksek olduğu bu zamanlarda biraz da olsa serinlemek için tükettiğimiz soğuk içecek ve yiyecekler dişerimizin sağlığına büyük zarar veriyor. Ferahlamak için içtiğimiz soğuk su en başında gelen etkenlerden bir tanesi. Yazın popülartesi olan dondurma yediğimizde ardından içmemiz gereken ılık suyun bile farkında değiliz. Normal bir zamanda dişimize çok soğuk ya da çok sıcak bir besin temas ettiğinde vücud alarm verir, beklemediği alanda gelen bu ısı değişimi diş sızıntısına yol açar. Ardından diş doktorlarında çare ararız. 

Ama sadece bununla kalmıyor; Diş hassasiyetinin altında birçok sorun yatabiliyor. Çürük dişler diş etlerimizin çürümesiyle birlikte diş minesi dediğimiz beyaz kısma zarar veriyor. Yemek yedikten sonra bir takım kırıntılar ağzımızda kalabiliyor. Bazen bir dil hamlesi ile alabiliyoruz fakat bizim farketmediğimiz kırıntılar tartar oluşumuna yol açıyor. Biriken tartar ise diş iltihaplanmasına yol açarak diş etlerine zarar veriyor ve diş hassasiyetine sebebiyet veriyor.

Beslenme; Yediğimiz besinlerin PH'ına dikkat etmek, çok fazla kafein ve şeker bulunan yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Fazla asitli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalıyız.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *