» 
»
 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu AB ilişkilerini değerlendirdi

Alman Bild gazetesine bir demeç veren Bakan Çavuşoğlu, “AB ile anlaşmaları ya eş zamanlı uygularız ya da bir kenara bırakırız” dedi.

AB üyeliği için Türkiye’nin tüm koşulları yerine getirmek için, hiçbir ülkenin sarf etmediği kadar çaba harcadığını dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, buna karşılık tehdit, hakaret ve engellemelerle karşılaştığını ifade etti. "Kendime soruyorum: Biz hangi suçu işledik? Bu Türkiye düşmanlığı niçin var?” şeklinde konuşan Çavuşaoğlu, sığınmacılarla ilgili anlaşmaya da değindi.

Ekim ayında vize muafiyeti getirilmesi hususunda anlaşmanın olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bunlar dile getirildiğinde çok sayıda kişinin aniden sinirlendiğini, AB çıkarına her şey Türkiye tarafından yerine getirilirken karşılığında Türkiye’nin hiçbir şey almamasının mümkün olmadığını ifade etti. Sığınmacıları hususunda AB ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, anlaşmaların ya eş zamanlı olarak uygulanabileceğini ya da bir kenara bırakılacağını kaydetti.

3 milyar avro tutarındaki AB desteğinin talep edildiğinde eleştirmelerinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını dile getiren Çavuşoğlu, bu paranın sığınmacılar için olduğunu, Türkiye’nin şimdiye kadar 25 milyar dolar harcayarak en ağır yükü taşıdığını ifade etti. Avrupa’nın sanki idam cezası getirilmiş gibi bir tutum içinde olduğunu da belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaşanan darbe talebi sırasında insanların tankların altında ezildiğini, jetlerle vurulduğunu, parlamentonun bombalandığını hatırlatarak, halkın bu talebinin görmezden gelinemeyeceğini ve parlamentoda görüşülmesi gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’nin NATO’dan çıkarılacağına ilişkin söylentilere de değindi ve bu söylentileri Türkiye karşıtı çevrelerin çıkardığını ancak ülkemizin en büyük NATO destekçisi olduğunu vurguladı. Silah sistemleri alım ve satımı konusunda işbirliği yapılması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bazı NATO ortaklarının bize hava savunma sistemleri satma bilgi alışverişinde bulunmayı reddettiğini de belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *