» 
»
 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Hollanda'nın kararı hakkında konuştu

Hollanda'nın aldığı kararı her bakımdan skandal olarak değerlendiren Çavuşoğlu, bunun diplomatik teamüllere sığmayacağını belirtti.

Basın mensuplarına Atatürk Havaalanında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçağının iniş izninin Hollanda tarafından iptal edilmesini skandal olarak değerlendirdi ve attıkları bu adımın karşılığı olacağını kaydetti. Bir dışişleri bakanının uçuş izninin yazılı bir şekilde iptal edilmesini "kabul edilemez" olarak nitelendiren Çavuşoğlu, Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere, İsviçre gibi pek çok Avrupa ülkesinde geçtiğimiz seçimde çalışmalar yaptıklarını ancak bu sefer Avrupa'nın referandumda taraf tuttuğunu ifade etti.

"Bu referandum ve yeni sistem, yeni yönetim sistemi, anayasadaki değişiklik sizi neden bu kadar rahatsız etti de bunu engellemeye çalışıyorsunuz?" şeklinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu referandumla daha da güçleneceğini, daha bağımsız olacağını, ekonomisinin daha da güçeneceğini belirtti. Hollanda'daki Türk vatandaşlarıyla buluşmalarının neden engellendiğini soran Çavuşoğlu, orada yaşayan Türklerin Hollanda'da esir olmadığını, işçi olarak gittiklerini, şimdi ise iş adamı, tüccar, sanatçı, sporcu olarak ülke ekonomisine, kültürüce, sosyal yapısına katkı sağladıklarını ifade etti. Almanya'da yaşanan problemler sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüştüklerini ve oradaki programın devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, Almanya'da bir sıkıntı kalmadığını ancak Hollanda'nın bu yaptığının karşılıksız olmadığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu "Bu esasen Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak, yani Mevlüt Çavuşoğlu'na yapılmış bir hareket değildir. Bana karşı bir tutum değildir. Türk Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanına ve Türkiye Cumhuriyetine yönelik bir harekettir. Onların Türk karşıtlığı, İslam karşıtlığının ve ırkçılığının, faşizanlığının bir yansımasıdır." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *