» 
»
 

Dışişleri Bakanı, vize serbestisi için net bir tarih beklendiğini açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile yaptığı Geri Kabul Anlaşmasının geleceği açısından vize serbestisi için net bir tarih beklediklerini, bu tarihin ekim başında veya ortasında olabileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi ile yaptığı görüşmede, Yunan adalarına geçen yasa dışı göçmen sayısındaki düşüş ile ilgili bir değerlendirmesi yapması istenmesi üzerine, 18 Mart'ta Avrupa birliği ile Türkiye arasında yapılan anlaşmadan dolayı belirlenen rakamda bir düşüş yaşandığını belirterek, hem insan kaçakçılarının hem de onlara para verenlerin adalara gitseler bile geri gönderileceklerini belirtti. Türkiye'de kaçakçılar ile mücadele de dahil olmak üzere ciddi tedbirler alındığını, kaçakçılığa teşebbüs etmeyen insanlara, Avrupa Birliği ülkelerine doğrudan yerleştirilme umudunun da verilmiş olmasının rakamlarda düşüş yaşanmasına neden olduğunu vurguladı. Ege'deki NATO misyonunun da belirli bir ölçü de pskolojik bir etki yarattığını ancak bunun belirleyici bir unsur olmadığının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı, Avrupa'daki bazı çevrelerin Türkiye'nin Ekim ayına kadar vize muafiyetine sahip olmaması gibi bir durum ile karşılaştığında sınır güvenliğine ilişkin tedbirlerin yeniden aksamasından endişe ettiğine yönelik sorulara ise, 2013 senesinde Geri Kabul Anlaşması ile bağlantılı olarak vize serbestisine ilişkin anlaşmanın imzalandığını, Mart ayında Avrupa Birliği ile Türkiye'ye geri getirilen her bir Suriyeli karşılığında diğer bir Suriyelinin bir AB ülkesine yerleştirilmesinin göz önünde bulundurulan anlaşmanın imzalandığını ve bu formülün işlediğini fakat bunların hepsinin vize serbestisine bağlı olduğunu belirtti. Bu hususun da 18 Mart tarihli anlaşmanın bir parçası olduğunu belirtti. Bunun bir tehdit olmadığını ancak vize serbestisenin uygulanmaması durumunda Geri Kabul Anlaşmanı'nı ve 18 Mart'ta imzalanan anlaşmanın bir kenara bırakılmak zorunda kalınacağını da ifade etti. 

Yunanların bu iş birliğinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mahkemelerinin insanları geri göndermeye tam anlamıyla karar verip vermemelerinin ayrı bir konu olduğunu, Avrupa Birliği ile yapılan Geri Kabul Anlaşması'nın geleceği açısından vize serbestisi için net bir tarih beklediklerini bunun ise Ekim başında veya ortasında olabileceğini beklediklerini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *