» 
»
 

Dışişleri Bakanlığı ABD'deki protestolar nedeniyle seyahat uyarısı yaptı

8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump'ı protesto için başlayan gösterilerin artması Dışişleri Bakanlığını harekete geçirdi. ABD'ye seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlar tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin ardından New York, Chicago, Philadelphia, Miami, Los Angeles, Seattle, Oakland and Portland gibi merkezlerde başlayan ülke genelindeki protesto gösterilerinin devam ettiği hatırlatılarak buralara seyahat edecek Türk vatandaşlarına uyarı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Amerika'daki gösteriler sırasında bazı suç ve şiddet olaylarının meydana geldiği ve güvenlik güçleri ile göstericilerin karşı karşıya geldiği belirtilirken, çok sayıda gözaltıların olduğu da hatırlatıldı.

Özellikle Oregon eyaletinin Portland şehrinde gösteriler sırasında suç ve şiddet olaylarının yoğunluk kazandığı belirtilen bakanlığının internet sitesinde yer alan güncel duyuruda, bu gösterilerin güvenlik güçleri tarafından ayaklanma olarak tanımlandığı, son olaylarda ise 12 kişinin silahlı saldırı neticesinde yaralandığı duyurusu bildirildi. protestoların devam etmesi ihtamalinin bulunduğu değerlendirilen bakanlık duyurusunda ayrıca son günlerde ABD genelinde kamuoyuna yansıya ırkçı ve yabancı karşıtı nitelikteki sözlü ve fiziksel saldırılardaki artışa dikkat çekildi.

ABD'de süren toplumsal gerginliğin ve yaşanan olayların riskler ortaya çıkarması dolayısı ile, bu bağlamda ABD'de yaşayan veya buraya seyahat etme planları olan Türk vatandaşların tedbirli olmaları, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelere yaklaşmamaları, yaşadıkları, çalıştıkları yerlerde güvenlik tedbirlerini arttırmaları, yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ya da saldırılara karşı soğukkanlı davranmaları ve güvenlik güçlerine başvurmaları, yerel basın yayın kuruluşlarını yakın takip etmeleri konusunda uyarı yapıldı. Ayrıca ABD güvenlik güçleri ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği ve başkonsolosluklarının yapacağı ek uyarı ve duyurları takip etmelerinde fayda görüldüğü belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve başkonsolosluklarının web siteleri ile telefonlarına yer verilen duyuruda ayrıca ABD'de yaşayan ya da buraya seyahat etmeyi planlayan vatandaşların ihtiyaç duymaları halinde Konsolosluk çağrı merkezi numarası olan "+888 566 7656" veya "+90 312 292 29 29" numaralı telefonlardan ulaşılabileceği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *