» 
»
 

Dışişleri Bakanlığı 'Fidel Castro' için taziye mesajı yayımladı

Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun vefatı üzerine Dışişleri Bakanlığı, ailesine ve Küba halkına taziye mesajı yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Küba devrimi lideri Fidel Castro'nun vefatı nedeniyle duyulan büyük üzüntü belirtilirken, ailesine ve Küba halkına taziye dilekleri iletildi. Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında "Siyasi tarihe derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime pek çok alanda köklü reformlar gerçekleştiren Fidel Castro, Küba'daki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır." sözlerine yer verildi.

Farklı siyasi kamplarda da saygınlık uyandırdığı vurgulanan Castro'nun hayatını adadığı mücadele için sadece Küba'da değil tüm dünyada yankı bulduğu kaydedildi. Castro ile ilgili ayrıca küresel adaletsizliğe karşı çıktığı, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya için çalıştığı belirtilirken, "Başka türlü bir dünya mümkündür" sözleri ile tüm Latin Amerika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmakta olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Bakanlık açıklamasında 1996 yılında Habitat toplantısı için İstanbul'a geldiği hatırlatılan Fidel Castro'ya halkın gösterdiği ilgi ve sevginin hala belleklerde olduğu altı çizildi ve"Fidel Castro'nun ailesine ve dost Küba halkına taziyelerimizi sunuyoruz." ifadesine yer verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *