» 
»
 

Dışişleri Bakanlığı Katar'daki Türk üssü için açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı, Katar’da bulunan Türk askeri üssünün kapatılması ile ilgili çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Katar’da bulunan Türk Askeri üssünün konu alındığı haberlerin çoğalması ile ilgili olarak, bazı Körfez ülkelerinin Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılmasına yönelik talepte bulundukları yönünde basında çıkan haberlere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu cevap verdi. Bölge ülkelerindeki diğer yabancı askeri üsler veya unsurlar gibi Türkiye’nin Katar’daki askeri mevcudiyetini de iki ülke arasında egemenlik yetkilerine dayanarak alınan bir karara dayanmakta olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Müftüoğlu,  Körfez ülkelerinin Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılmasına yönelik talepte bulunmaları ile ilgili bazı yayın organlarında çıkan haberler için açıklama yaptı.

Hüseyin Müftüoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında ortaya çıkan krizin hala aşılamamış olmasından dolayı üzüntü duyduklarını belirtirken, bu kriz ile Katar’la 2014 yılında imzalanan anlaşma uyarınca yürüttükleri askeri üs kurma çalışmaları arasında bir bağlantı göremediklerini ifade etti. Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiği gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’da konuşlanmasının amacının bölgenin güvenliğine katkı yapmak ve Katar’a askeri eğitim desteği sağlamak olduğunu söyledi. Yapılan bu faaliyetlerin herhangi bir ülkeye karşı olmadığını, Türkiye’nin tüm Körfez ülkeleriyle çok yakın ilişkiler içinde olduğunu söyleyen Müftüoğlu, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasında stratejik diyalog mekanizmasının bulunduğunu, Katar’da bulunan askeri üssün kurulması Körfez İşbirliği Konseyi’yle bölgesel barış, güvenlik ve istikrarın korunmasına yönelik ortak vizyonlarıyla uyumlu olduğunu açıkladı. Bölge ülkelerindeki diğer yabancı askeri üsler veya unsurlar gibi Türkiye’nin de Katar’daki askeri üssünün de iki ülke arasında egemenlik yetkilerine dayanarak alınan bir karara dayandığını sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *