» 
»
 

Dışişleri Bakanlığı'ndan Halep'te ateşkes açıklaması

Halep'te ateşkes sağlandı. Halep'te son durum ateşkesin olduğu yönündeydi ve bilgi teyit edildi. Muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında gerçekleşen ateşkeste arabuluculuğu Türkiye yaptı.

Halep'in doğusunda Rusya öncülüğündeki rejim güçleri ile muhalifler arasında ateşkes sağlanmasının ardından sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörülüyor. Saat 19:00 sıralarında sonuçlandığı bildirilen görüşmeler sonunda kuşatma altındaki bölgelerdeki siviller tahliye edilmesi hususunda mutabakat sağlandı.

Bölgede sıkışan sivillerin Halep'in batısına çıkarılmasıne öncelik verileceği belirtilirken, otobüsler siviller taşımak üzere bölgeye ulaştı. İkinci etapta ise kent merkezinin doğusunda bulunan silahlı muhaliflerin güvenli tahliyeleri öngörülüyor. Muhalif grupların kentten ayrılmayı kabul ettiği bilgisi paylaşıldı. İki taraf arasında arabuluculuğu Türkiye yürüttü ve kuşatma altında sıkışan sivillerin ve silahlı muhaliflerin tahliyesi için yoğun bir çalışma yürütüldüğü öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu ise ateşkesle ilgili yaptığı açıklamada Rus askeri unsurları ile sahadaki muhalifler arasında yapılan temaslar sonucunda şehirde ateşkesin sağlandığını, haftalardır ülkemizin insani koridor açılması yönünde çaba sarf ettiğini belirtti. Müftüoğlu, " Bugün ateşkesin sağlanması yönünde bir adım atılmış olması sevindirici olmakla birlikte kırılgan bir ortamın bulunduğunu her zaman göz önünde bulundurmakta ve temkinli davranmakta yarar bulunmaktadır. Mutabakatın işleyişi yakından takip edilecektir." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *