» 
»
 

Dişlere zarar veren 10 zararlı besinden uzak durun

Sağlıklı dişler ve onun beraberinde getirdiği sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için ilk ve en önemli kural olan diş fırçalamanın yanında uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekleri sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde...

Düzenli fırçalamak, diş ipi kullanmak düzenli diş hekimi kontrolleri ne yazık ki vücudumuzun öğütücü makinaları olan dişlerimizi korumak için yeterli gelmemekte. Beslenirken tükettiğimiz gıdalardan hangilerinin dişlerimize zarar verdiğini bilmemiz gerektiğinin de önemini vurgulayan Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, en büyük tehlikenin besinlerin içerisindeki asitlerden kaynaklandığını ifade etti. Karbonhidrat oranı yüksek olan besinler içinde bu tehlikenin söz konusu olduğunu ifade eden uzmanımız bu tehlikeli maddeleri okuyucularımız için açıkladı...

  1.  Cilt, akciğer, solunum yolları gibi vücudumuzun birçok organına zarar veren sigara uzak durulması gereken ilk ve en önemli madde.
  2. Sebep olduğu ağız kuruluğu nedeni ile ağızda plak ve asidin ektisinin azalmasını sağlayacak koruyucu mekanizma tükürüğün azalmasına sebep olan alkol de uzak durulması gereken maddeler arasında yer almaktadır.
  3. Salataların olmazsa olmazı limon PH değerinin iki olmasından dolayı dişlere zarar vermektedir.
  4. PH değerinin 7'den düşük olması halinde dişlere zarar vermesinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu kabul eden uzmanlarımız PH değeri 2,5 olan meyve sularından uzak durulması konusunda uyarıyor.
  5. Hem folik asit hem şeker hem de sitrik asit içeren kola dişler için en zararlı maddeler arasındadır.
  6. Sitrik asit ve şeker içermesinden dolayı enerji içecekleri de uzak durulması gerekenler arasında yer almaktadır.
  7. Şeker içerikli jelibon lokum gibi tatlılar yüksek şeker oranlarının yanı sıra içeriğindeki sitrik asitle içerdikleri için tehlike oluşturmaktadır.
  8. Kabonhidrat içeren kuru meyveler de zarar veren besinler arasında geğerlendiriliyor.
  9. Beyaz ekmek içeriğindeki Kabonhidrat nedeni ile zararlı olabilmektedir.
  10. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. 
HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *