» 
»
 

Diyabet göz sağlığı için büyük tehdit!

Diyabetik retinopati adı verilen ve şeker hastalığına bağlı ortaya çıkan hastalığın tedavi edilmemesi halinde görme kaybına neden olabileceği belirtildi.

Diyabete bağlı olarak kan şekeri uzun süre yüksek seyrettiğinde göz damarlarının etkileneceğini ve retinanın beslenmesinde bozukluk meydana geleceğini belirten Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Nail Sönmez, retinadaki yeni damar oluşumunda damardan dışarı sıvı sızdığını, bunun sonucunda ise retinada sıvı birikerek ödem oluşmasına ve görme yetisinin kaybedilmesine neden olabileceğini bildirdi. Şeker hastalığının süresinin hastalığın meydana gelmesinde önemine dikkat çeken Sönmez, diyabet tanısından 10 yıl sonra ve insüline bağlı genç diyabetlilerde ergenlik çağı sonrasında retinopati görülme sıklığının arttığını belirtti.

Diyabetik retinopatide sigara ve aşırı alkol tüketiminin ilerlemeyi hızlandırdığı değerlendirmesinde bulunan Op. Dr. Sönmez, söz konusu hastalığın şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıktığını ve tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybına neden olabileceğini kaydetti. Diyabetik retinopatinin iki evresinden bahseden Sönmez, ilk evrenin sessiz ilerlediğini, bu nedenle de şeker hastalarının  belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeksizin düzenli göz muayenesi yaptırmasını önerdi. İkinci evrede ise retinada ödemin ilerlediğini ve görüşte lekeler, göz önünde uçuşmalar olduğunu, görmede ani kayıplar meydana geldiğini kaydeden Sönmez, eğer önlem alınmazsa ani görme kayıpları olabileceğini ifade etti.

Rutin olarak göz muayenesi yaptırılması sayesinde hastalığın erken teşhisi ile tedavinin mümkün olduğunu belirten Sönmez, bu şekilde görme kaybının korunabileceğini, düzenli göz muayenesi ile bir çok problemin oluşmadan önüne geçilebileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *