» 
»
 

Diyabet tedavisi için yeni ilaçlarla hipoglisemi riski kalkıyor

Yeni geliştirilen ilaçlar, diyabet tedavisi sırasında meydana gelen ve kanda olağandan daha az şeker bulunması nedeniyle ortaya çıkan hipoglisemi riskini ortadan kaldıracak. Aynı zamanda bu ilaçlardaki yan etkiler de azaltılabilecek.

Kandaki bulunması gereken şeker miktarını azalması nedeniyle ortaya çıkan hipoglisemi, yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde artık önlenebiliyor. Kan şekerini normal seviyenin altına indirmeksizin böbrek yoluyla glikozun vücuttan uzaklaşmasını sağladığı belirtilen ilaçların hipoglisemi riskini de ortadan kaldırdığı bildirildi.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Tükek, halk arasında "şeker hastalığı" adıyla bilinen diyabetin ve diyabete bağlı sorunların çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabildiğini kaydetti.

Türkiye'de ve diğer ülkelerde yaşam şeklindeki değişiklikler nedeniyle diyabetli sayısının giderek arttığını belirten Tükek, gün içinde yetersiz fiziksel aktivite, ev yemekleri yerine hazır gıda ile beslenme alışkanlığının artması ile dünyada 400 milyonun üzerinde diyabetli olduğunun öngörüldüğünü ifade etti.

Kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere diyabetin neden olduğu ciddi sağlık sorunları olabileceğine işaret eden Tükek, artık diyabetin yurt dışında kalp-damar hastalıkları ile aynı kategoride kabul edilmeye başladığını da ifade etti. Diyabetin sıklığını düşürebilmek ve sağlık bütçesine katkıda bulunabilmek için tedbirler alınması gerektiğini de belirten Tükek, yeni insilünler sayesinde diyabet tedavisinin başarı şansında artış olacağına dikkat çekti.

Uzun süren bir tedavi olan diyabet tedavisi nedeniyle kişinin yaşam kalitesini düştüğünü dile getiren Tükek, hastaların büyük kısmında zaman içinde böbreklerin de zarar gördüğünü kaydetti. Bilim dünyasının, hastalar için daha konforlu olabilen ve yan etki bildirimi az tedaviler üzerinde çalışmalar yürüttüğünü belirten Tükek, bu tür yeni ilaçların son dönemde kullanılmaya başladığını ve sonuçların başarılı olduğunu ifade etti.

Tükek, 6 aydır kullanımda olan ve glikozun böbreklerden atımını sağlayan yeni ilaçlar geliştirildiğini, Türkiye'de de bu ilaçlara erişim olduğunu kaydetti. Bunların arasında en farklı olanının ise böbrek üzerinde etkili olan 'SGLT2 reseptör blokerleri' adındaki kan glikozunu düşüren ilaçlar olduğunu belirten Tükek, bunların kan şekerini normalin altına indirmeksizin glikozun böbrek yoluyla uzaklaşmasını sağladığını belirtti. Vücutta insilün üzerinde bir etkisi olmayan bu ilaçların şeker yüksekliğini böbreklerden attığını ve şeker seviyesini belli seviyeye çektiğini ifade etti. İlacın en önemli avantajını ise şekerin asla hipoglisemi seviyesine düşmemesi olarak açıklayan Tükek, bunun adeta çığır açan bir tedavi yöntemi olduğunu vurguladı. Nefroloji uzmanlarının da bu konuda olumlu görüş bildirdiklerini belirten Tükek, kendilerinin de bunu pratikte özellikle tokluk kan şekerini önemli ölçüde azaltması noktasında çok başarılı bulduklarını ifade etti ve "Tedavi kapsamında kullanılan diğer ilaçlara eklenerek, ek bir fayda sağlıyor ve kan şekeri normal aralığa indirilebiliyor." dedi.

Böbrek yetmezliği durumunda bile kullanılabilecek ve yine kan şekerinde etkili DPP4 inhibitörleri sınıfından yeni bir ilacın daha kullanıma girdiğini belirten Tükek, sonuçlara göre, etkinliği yüksek ve yan etkileri az olan bu ilacın çok avantajlı bir tadavi olduğunu dile getirdi ve bu ilaçların geri ödemelerinin de kabul edildiği bilgisini verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *