Diyabet ve obeziteye yol açan aP2 hormonuna karşı yeni umut

Aşı teknolojisi ile üretildiği belirtilen yeni bir ilaç diyabet ve obezite hastaları için umut olacak. İşte Harvard Üniversitesinde aP2 hormonuna karşı yeni bir ilaç üretimi üzerinde yapılan çalışmanın detayları...

Kocaeli Üniversitesi mezunu Doç. Dr. Furkan Burak, çalışmalarını yürütmekte olduğu Harvard Üniversitesinde diyabet ve obeziteye karşı aşı teknolojisiyle üretilen ilaç hakkında bilgi verdi. Çalışmaların Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil önderliğinde yürütüldüğünü belirten Burak, ilacın henüz klinik aşamaya geçmediği bilgisini paylaştı. İlacın kandaki şeker düzeyini aP2 adlı hormonu bloklayarak düşürdüğünü kaydeden Burak, bu şekilde karaciğer yağlanmasını azalttığını ve diyabet ve obezite hastası olmayı engellediğini ifade etti.

Doç. Dr. Furkan Burak, SANKO Üniversitesince düzenlenen bilimsel toplantıya katılmak üzere geldiği Gaziantep'te açıklamalarda bulundu. Harvard Üniversitesi'nde endokrinoloji alanında çalışmalarına devam ettiğini belirten klinik olarak dahiliye uzmanı olan Doç. Dr. Burak, hormonlar, metabolik hastalıklar ve obezite alanında çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Üzerinde çalıştıkları ilacın keşif aşamasının tamamlandığını kaydeden Burak, "a2P" proteinin bir hormon olduğunu keşfettiklerini, yağ dokusundan salgılanan bu hormonun karaciğerde şeker ve yağ üretimini artırdığını ortaya çıkardıklarını ifade etti. Aynı hormonun diyabet gelişiminde de büyük rolü olduğunun altını çizen Burak, doğru beslenme ve sporla obeziteye giden yolun kesilebileceğine vurgu yaptı.

Doç. Dr. Burak, "İnsanların yaratılışları gereği kompleks, doğal besinler yiyip, uzun sürede sindirip hareketli bir yaşama göre programlanmış bir vücudu var. Biz onu kaybettik. Çok fazla basit şeker yiyoruz. O da direkt kana karışıyor. İlk yapılacak şey özümüze dönüp, hareket etmek. Haftada 150 dakika sağlık için tempolu yürüyüş yapmalıyız. Tabii ne kadar fazlaysa o kadar iyi." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *