Diyanet İşler Başkanı Görmez'den hac kontenjanı müjdesi!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığımızın imzaladığı protokolle hac kontenjanı artırıldı. Geçmiş yıl 59 bin 200 hacı adayı kutsal topraklara giderken, 2017 yılında 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gidecek. Hac kuraları ise 23 Şubat tarihinde yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Muhammed bin Salih bin Tahir Benten ile 2017 Yılı için Hac Protokolünü imzaladı. Suudi Bakan Dr. Benten ve bakanlık yetkilileri ile 2017 hac dönemiyle ilgili yapılacaklar konusu görüşülmek üzere, Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile beraberindeki heyet bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda 2016 Hac dönemine ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Görmez, Hac Vakanı Dr. Benten'den bazı taleplerde bulundu. Benten de Türk Hac organizasyonunun örnek bir organizasyon olduğunu belirterek, Başkan Görmez'in taleplerini olumlu karşıladı.

Heyetler arasında gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye'nin nüfusunun 80 milyon olduğu, bu nüfus oranının Türkiye'ye tanınan kontenjan sayısının binde 1 kota uygulamasına göre güncellenmesini gerektiğini suudi yetkililerine iletti ve yetkililer bu talebi olumlu karşıladı.

Bu gelişmeye göre, geçtiğimiz yıl 59 bin 200 hacı adayı kutsal topraklara giderken 2017'de 20 bin 800 hacı adayı daha kontejana dahil edilere, 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gidecek. Diyanet İşleri Başkanlığında 80 bin hacı adayı, 23 Şubat 2017 tarihinde yapılacak kura yolu ile belirlenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *