» 
»
 

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan darbecilerin cenazesi açıklaması

Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi sonrasında ölen darbecilerin cenazeleri konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Diyanet, din hizmeti vermeyeceğini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından gelen açıklamalarda, Türkiye'deki yönetime ve milli iradeye baş kaldırarak milletin ve devletin özgürlüğü hedef alınarak başta TBMM olmak üzere kamu kurumlarının üzerine bombalar yağdıran, sivilin üzerine ateş açan ve bu sırada öldürülen darbecilerin defnedilinceye kadar olacak işlemlerin sala, teçhiz, tekfin ve cenaze namazının kılınması gibi bir din hizmetlerinin verilmeyeceğini bildirdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı yöneltilen yoğun sorulardan sonra, 15 Temmuz 2016 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimlerinde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili sorular yöneltilince, cenaze namazının ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilmekte olan bir dua olduğunu bu cenaze merasiminde Müminler ölen kardeşleri için dualar etmekte ve ona hüsnü şehadette bulunmaktadırlar.

Ancak, darbe girişimiminde bulunanların hukuku ayaklar altına almalarından, ülkedeki meşru yönetime baş kaldırmalarından ve devletin özgürlüğünü hedef almalarından dolayı, ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve kamu kurumlarını bombalamalarından, acımasız bir şekilde sivil halka ateş açmalarından dolayı ölen darbecilerin Başkanlığı tarafından ne sala, teçhiz, tekfin ne de cenaze namazının kılınması gibi bir din hizmetini vermeyeceklerini açıkladılar.

Yalnızca, zor kullarak veya tehdit edilerek olaylara sürüklenmiş, hiçbir şeyden haberi olmayan ve kendilerini bir anda çatışmanın içerisinde bulmuş ve yaşamını yitirmiş, er\erbaş, askerlerin, güvenlik güçlerinin bu uygulamanın dışında tutulacağı da vurgulanmıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *