» 
»
 

Diyet yapanlar dikkat! Yanlış yöntemler daha çok kilo almanıza neden olabilir

Birçok bireyin ortak sorunu olan fazla kilolarıdır. Fazla kilolardan kurtulmak isteyen bireyler çeşitli diyetlere ve sporlara başvurmaktadır. Fakat sağlıklı kilo verme kurallarına birçok birey dikkat etmemekte ideal kilolarına ulaşmak yerine daha fazla kilo alabilmektedir. Ayrıntılar haberimizde...

Diyet; günlük olarak beslendiğimiz beslenme programına verilen isimdir. Diyet kelimesi denilince bireylerin aklına aç kalmak ve zayıflamak gelmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir. Diyet bizlere günlük ihtiyacımız olan kalori miktarına göre ayarlanmaktadır. Vücut sağlığımız için hangi sebzelerden, kuru bakliyattan, et ve et ürünlerinden ne kadar yenilmesi gerektiğini hesaplayarak yapılan diyet listeleri en sağlıklı olandır. Şok diyetler, ne kadar sağlıklı olunduğu bilinmeyen diyetlerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Bazal metabolizma hızı; Bazal metabolizma hızı (BMH) 24 saat boyunca hiç hareket etmeden hayati fonksiyonların devamı için harcanan enerjidir.  BMH kadınlar için ortalama 1.000 – 1.400 kalori; erkekler içinse 1.200 – 1.600 kalori diye düşünülmektedir. Kilo vermek için kadınlar 1.000 – 1.200 kalori, erkekler 1.200 – 1.600 kalori alabilir. Kiloyu muhafaza etmek için kadınların günlük ortalama 2.000 kalori erkeklerin ise ortalama 2.500 kalori alması tavsiye edilmektedir.

Vücut Kitle indeksi; Beden kitle indeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre seviyesini belirlemede kullanılan parametredir. Vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (M) karesine bölünerek bulunmaktadır. Bu parametre sonucuna göre kişinin zayıf, normal kilolu, fazla kilolu veya obezite olduğu belirlenmektedir.

Diyet için altın kurallar;

Diyetin Kalori İçeriği:  Vücudumuzun günlük işlevini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi gün içinde yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden almaktayız bu sebepten dolayı tüm besin gruplarının yer aldığı, dengeli beslenme alışkanlığımız olmalıdır. Kilo vermek için temel prensip, kalori açığı oluşturmaktır. Günlük ihtiyacınız olan enerjinin altında kalori alınması, enerji dengesinde harcanan kalorinin daha fazla olmasıyla birlikte kilo vermesini sağlamaktadır. Fakat vücudun enerjiye olduğu kadar besin ögelerine de ihtiyacı vardır ve bu nedenle tek başına alınan kaloriyi kısıtlamak uzun vadede bize kalıcı olarak kilo verdirmez.

Zeytinyağı Kullanımı: Diyet sürecindeki en temel kurallardan birisi, hayvansal yağ alımının azaltılmasıdır. Omega 9 yağ asitleri ve E vitamininden zengin olan zeytinyağı ise en sık önerilen ve diyetlerde kullanılan yağ çeşitlerinden birisidir. Ancak 1 gramının 9 kkcal enerji verdiği unutulmamalı aşırı ve kontrolsüz kullanımından kaçınılmalıdır.

Yağlanmayı Gösteren Bölgeler: Evde bile yapılabilecek basit ölçüm ve hesaplamalarla, bel çevresi, bel/kalça oranı, deri kıvrım kalınlığı ve üst orta kol çevresi gibi vücut yağ oranı ile doğru orantılı olan antropometrik ölçümleri yaparak vücut yağ oranı ile ilgili bilgi sahibi olunmaktadır.

Bilimsel verilere göre; Bel çevresi kalınlığının kadınlarda 80 cm üzeri, erkeklerde ise 94 cm üzeri olmasının yüksek vücut yağ oranını ortaya koymaktadır. Kadınlarda bel çevresi kalınlığının 88 cm üzeri, erkeklerde 102 cm üzeri olması yüksek risk anlamına gelmektedir.

Kısa Sürede Hızlı Kilo Verdiren Diyetler: Düşük kalorili, genellikle sıvı formda ya da belli besin gruplarına dayalı yapılan “şok diyetler“ kısa sürede hızlı kilo vermeyi sağlıyor gibi gözükse de, sağlık açısından çok ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Ve bu tür şok diyetler sonrası istenilen kilo kaybı sağlandığında ise diyet bırakılıyor. Hemen ardından da hem eski beslenme rutinine dönmek hem de kısıtlanan yiyecekleri daha fazla tüketme davranışını tetiklemesi sonucu tekrar kilo problemi yaşanmasına yol açmaktadır.

Her gün Tartılmak: Her gün tartılmak yeme davranışlarımızı, beden algımızı ve diyete motivasyonumuzu olumsuz etkileyebilir. Önceki gün tüketilen öğünün içeriği, gün içinde alınan tuz miktarı, şiddetli egzersiz yapmak, sıvı alımı, kullanılan ilaçlar, dışkılama durumunuz gibi birçok etken tartıdaki rakamı etkilemektedir. Her gün ya da gün içinde sık sık tartılmak görülen kilo değişimleri motivasyonu azaltabilir ve bu nedenle sürecin yönetilemediği endişesine kapılıp diyetin bırakmasına ya da daha katı diyetlere geçilmesine neden olabilir. Kilo verme döneminde bir süre tartıdan uzak kalmak ve kontrollü tartılmak faydalı olacaktır. Haftada 1 kez, sabahları aç karna, dışkılama sonrası, kıyafetsiz ve aynı saatte tartılmak en doğrusudur.

Mineralce zengin sular: Mineralce zengin sular çeşitli nedenler ile kaybedilen sıvı ve mineral ihtiyacı için iyi bir seçenektir. Zayıflamaya yardımcı etkisi ön plana çıkarılsa da aşırı miktarda tüketildiğinde iştahı da açmaktadır. Fazla tüketildiğinde özellikle mevcut tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde tansiyon yüksekliği gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Günde 2 şişe mineralce zengin sular içilebilir.

Yaz Meyveleri: Meyveler içerdikleri lif, vitamin, mineral, antioksidanlar ile uzun vadede tüketebilecek, sağlık için faydalı ve günlük beslenmelerde gönül rahatlığıyla yer verilebilecek besin gruplarından biridir. Önemli olan nokta ise, gereksinimlerinize uygun miktar ve sıklıkta tüketiliyor olmasıdır. Günde 2 porsiyon taze meyveyi ara öğünlerinizde tüketilebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *