» 
»
 

Dizdeki kireçlenmeye kök hücre yöntemli çözüm

Dizdeki kıkırdağın aşınması, kireçlenme ve zamanla şiddetli ağrıya neden olur. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen dizdeki kireçlenmelere, kök hücre yöntemi umut oluyor.

Çağımızın önemli problemlerinden biri olan obezitenin artması ve kontrolsüz bir şekilde yapılan spor hareketleri nedeni ile artık 35 yaş altındaki kişilerde de kireçlenme görülüyor. Diz eklemindeki kireçlenme, zamanla kıkırdağın aşınmasına ve dizde şiddetli ağrılara neden oluyor. Kişinin hareketlerini kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren dizdeki kireçlenmelerin kesin bir tedavisi henüz mümkün değil.

İlaçlar, egzersizler ve fizik tedavi yöntemlerinden, dizde eklem içi enjeksiyonlara kadar tedavi uygulansa da, kişiler son aşama ameliyata başvurmak zorunda kalıyor. Ameliyat yöntemiyle ise, problemlerin hafifletilmesi amaçlanıyor.

Dizdeki kireçlenmeler üzerine yapılan çalışmalarda yeni bir yöntem olan kök hücre tedavisinin, bu rahatsızlığa umut olması bekleniyor. Kök hücre tedavisinde, hastaya lokal anestezi ya da sakinleştirici anestezi uygulanarak, kemik iliğinden ya da karın yağlarından küçük bir işlemle kök hücreler alınıp, labaratuar ortamında çoğaltılıyor. Kısa sürede çoğaltılan hücreler, hastanın diz eklemine aynı gün sıvı olarak enjekte ediliyor ve hasta aynı gün taburcu oluyor.

Kök hücreler, hasarlı kıkırdak doku üzerine yerleşerek yeni kıkırdak hücrelerinin oluşmasını sağlıyor. Bu dönüşüm büyük oranda hasarlı bölgede onarım yapıyor ve hastanın şikayetlerinde azalma görülüyor. Hastalar, kök hücre ile yapılan bu tedavi sonrasında günlük aktivitelerini düzenli yapabilecek şekilde iyileşebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *