Doğada kaplan bulmak pikaçu bulmaktan daha zor!

Rusya’da yapılan bir araştırma da ve 13 ülke liderinin katıldığı Dünya Kaplan Zirvesinde, kedigiller familyasının büyük kedileri olarak bilinen kaplanların 12 yıl içinde yok olabileceği belirtildi.

Kedigiller familyasının etçil bir memeli türünden olan ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden biri olarak bilinen süper yırtıcı kaplanların araştırmalar sonucunda nesillerinin tükeneceği bildirildi. 

Dünyada son yıllarda yapılan ciddi araştırmalar sonucunda sayıları 100 binden 3 bin 200’e kadar gerileyen kaplanların nesilleri artık devam etmiyor ve tükeniyor. Eğer gerekli yerlerin önlem alınmaması halinde, yaklaşık 12 yıl sonra yeryüzünde kaplanlara dair tek bir iz bile kalmayacak.

Bu doğa sorununu önleye bilmek için sadece kaplanları barındıran 13 ülke, Rusya’da bulunan Kaplan Zirvesinde görüşme ayarlayarak biraraya geldi. Haber Yaban hayatına bağlı olan ve bire bir ilgilendiği bilinen ve de bizzat ülkesindeki kaplan koruma çalışmalarında katılıcı olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, bu sefer de Dünya Kaplan Zirvesine ev sahipliği yapmaya başladı. 

Saint Petersburg kentinde buluan zirveye Sadece Rusya değil Endonezya, Çin, Hindistan, Tayland, Malezya, Bangladeş ve Napel'in de bu görüşmede bulunduğu toplantıda, kaplanların hala yaşamını sürdürdüğü 13 ülke bulunuyor. Zirvede taplanan birçok ülkenin yaptığı uyarılar oldukca çarpıcı. Son yıllarda kaplan sayısının 100 binden 3 bin 200’e gerilediği dünyada, eğer önlem alınmaz ise  12 yıla kalamadan bu büyük kedigiller ailesinin 4. üyelerinin nesillerinin yok olacağı altı çizilerek vurgulanıyor. Java, Bali ve Anadolu kaplanlarının neslinin yıllar önce tükendiğini bağıra bağıra söyleyen katılımcılar zirvenin amacının, dünyada kaplan sayısını şuanki sayıya göre iki kat daha arttırmak olduğunu vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *