» 
»
 

Doğalgaza indirim geliyor! Yüzde 12-13 arasında indirim kararı

Doğalgaza indirim geliyor! İran ile anlaşma yapan Türkiye doğalgaz fiyatlarında yüzde 12-13 arasında indirim ile anlaşmaya varmış gibi gözüküyorken 2012 yılında başlayan davanın sonuçlanmasıyla birlikte günümüze kadar olan fiyat farkı ödenecek!

Türkiye, İran aleyhine doğalgaz fiyatının yüksek olması sebebiyle açtığı uluslararası tahkim davası kazanmıştı. Tahkim heyeti, doğalgaz fiyatlarında yüzde 10-15 arasında indirim yapılmasına karar vermişti. Türkiye ve İran, yüzde 12-13 arasında indirimde anlaştı. Doğalgaza indirim geliyor! Bu yüzdelik oran tahkim heyetine bildirildi. Heyet, indirimle ilgili kararını eylül ayı öncesinde yazacak. Türkiye, yılda 10 milyar metreküp gaz kullanıyor.

İran ile Türkiye, doğalgaz alım-satım anlaşmasına göre tahkim davasının açıldığı yıldan beri bugüne kadar kullanılan gaz miktarını ve o dönemler kullanılan doğalgaza ödenen tutarı hesaplayacak. Türkiye’nin tahkim davası açıldığı yıldan beri kullandığı gaza hesaplamalarla birlikte indirimli fiyatlar tabi tutulacak ve İran aradaki farkı Türkiye’ye ödeyecek.

Türkiye, Rusya ile gaz fiyatlarında yapılacak indirim konusunda anlaşmaya varamadığı için uluslararası tahkime başvurmuştu. Tahkim davasının ilk duruşması 2017 yılının ikinci yarısında yapılması bekleniyor. Rusya, Türkiye için kabul ettiği yüzde 10.25 indirimi Türkiye kabul etmemişti.

Petrol fiyatlarının düşüşe geçmesi, doğalgaz fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 350-450 dolar arasında değişkenlik gösterirken fiyatları şuanda yüzde 50’ye yakın oranda düştü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *