» 
»
 

Doğanın mucizesi İncirin faydalarını saymakla bitmiyor!

Demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminler bakımından oldukça zengin olan incir, bir tanesinde sadece 30 kalori barındırır. Sağlık açısından mucize kabul edilen meyvenin yararları haberimizde...

Lezzet olarak muhteşem bir aromaya sahip olan incir, gün içerisinde 2 adet tükeildiğinde bir porsiyon meyve ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanısıra düşük kalorisine rağmen miktarda karbonhidrat içermektedir. Bu sebeple diyabet hastalarının kan şekerini kontrol altında tutmaları için 1-2 adet incirin yanında kuruyemiş yenilmesi önerilmektedir.

İncirin bilinmeyen Faydaları;

Hafızayı güçlendirir; İncir B6 vitamini çok bulunduğu için beyin sağlığı üzerinde önemli rolü vardır. Yapılan araştırmalar incirin öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirici etkisi olduğu sonucunu ortaya çıkartıyor.

Kabızlığa iyi gelir; Suyun az içilmesi ve yeterli lif tüketiminin sağlanmaması sonucu kabızlık olabiliyor. İncirin lifli yapısı sayesinde kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri çözümünde etkili olduğunu belirtiliyor. İncir in yanında 1-2 bardak su tüketmek bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlayabiliyor.

Kanser karşıtıdır; İncir lutein, zeaksantin, beta karoten, polifenol ve antosiyaninler yönünden zengindir. Vücutta kanserli hücre oluşumunu önleyen yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir. Özellikle rengi daha koyu olan incirler bu fitokimyasallardan daha zengindir. 

Kalp sağlığı için faydalı; Potasyum,  kalp sağlığı için önemli bir mineraldir ve incirin içerisinde bol miktarda, potasyum bulunur. İncirin içerisinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncı seviyesinin düzenlenmesinde rol oynar. Ayrıca sodyum, kolesterol ve yağ içermeyen yapısı sayesinde kalp sağlığını da destekler.

Cilt yapısını güçlendirir; İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini, cilde elastikiyeti sağlar ve cildi yaşlanmaya karşı koruyan kolajen üretimini destekler. Bu sayede cilt elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü koruyabilir.

Kilo kontrolünde fayda sağlıyor; İncir liften zengin olduğu için kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. İncir lif içeriği sayesinde daha uzun tokluk süresi sağlar. Düşük kalorisi sayesinde kilo yönetimini sağlama aşamasında güzel bir ara öğün alternatifi olur. Tatlı tadı sayesinde tatlı isteğini de bastırır.

Bağırsak sağlığını korur; İncir, yüksek lif ve prebiyotik içeriğinin den başka C vitamininden zengin yapısıyla bağırsak sağlığını korur. Bu sayede bağışıklık sistemimiz için büyük rol oynayan bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmaların çeşitliliği ve bütünlüğü sağlanmış olur.

Osteoporoz riskini azaltır; Kalsiyum, kemik yapısını oluşturan en önemli minerallerden bir tanesidir. Kalsiyumdan zengin olan incir, kemik sağlığını destekler ve osteoporoz riskini azaltmada önemli yere sahiptir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *