» 
»
 

Doğanın mucizesi yeşil sebzeler ömrü uzatıyor!

İnsan vücuduna yararlı olan birçok yeşil renkte gıda bulunmaktadır. Sağlıklı bir bünye için bütün sebzelerden doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Bütün sebze ve meyvelerin insan vücudu üzerinde oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Sağlıklı bir vücut için yemeklerde sebze kullanımını arttırmakta fayda vardır. Yeşil gıdalar da ise diğer sebzelerden daha farklı vitamin ve mineral bulunmaktadır.  

  1. Enginar: Karaciğer dostu olarak bilinmektedir, yapılan araştırmalar sonucunda içerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ve antitoksin özelliği ile birçok hastalıkta destek tedavi olarak faydalanılmaktadır. Özellikle de yaprakları bu açıdan çok kıymetlidir. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalı olduğu bilinmektedir.
  2. Bezelye: Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındırmaktadır.
  3. Ispanak: Demir deposu olarak bilinen ıspanak ayrıca A, B, C ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da çok zengindir. Bu nedenle vücudun direncini artırmaktadır özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur.
  4. Taze fasulye: Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebiyle diğer gıdaların sindirimine yardımcı olarak sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir sebzedir. Özellikle A vitamini yönünden zengindir, cilt ve göz sağlığı için yararlıdır. Yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  5. Brokoli: A, C, E vitaminleri, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengin, çok faydalı bir antioksidandır.
  6. Taze sarımsak: Mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır.
  7. Bakla: Protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir sebzedir. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir. Bakla B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanında potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengin bir sebzedir.
HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *