» 
»
 

Doğu Anadolu'da yoğun kar ve tipi şehirlerarası yolları kapattı

Doğu Anadolu'da etkili olan kar yağışı ve tipi, Erzurum, Kars, Ardahan ve Bayburt'ta kar tatilini bir gün daha uzatırken, şehirlerarası yolların trafiğe kapandığı öğrenildi.

Bölgede etkili olan kar yağışı okullarda eğitime bir gün daha ara verilmesine neden oldu. Erzurum, Kars, Ardahan ve Bayburt ilk valiliklerinden yapılan açıklamaya göre eğitim öğretim bugün de yapılamayacak. 15 Aralık perşembe günü de kar tatili yapılan Erzurum genelinde tüm okullar tatil edilirken, hamile ve engellilerin bir gün idari izinli oldukları belirtildi.

Yoğun kar ve tipinin etkisini arttırdığı bölgede Sarıkamış-Karaurgan karayolu Gaziler yol ayrımının 0-12. kilometreleri ile Akşar-Gaziler-Karaurgan karayolunun 34-49 kilometreleri arası, Erzurum-Pasinler karayolu Tekman yol ayrımının 9-35. kilometreleri, İkizdere-İspir karayolunun 0-5. kilometreleri, Horasan-Erzurum karayolunun Ağrı il sınırı, Eleşkirt-Ağrı karayolunun 0-30. kilometreleri, Erzurum-Çat karayolunun Bingöl il sınırı mevkisi, Karayazı-Göksu-Karaçoban karayolunun 0-26. kilometreleri ve Karayazı-Elmalıdere karayolunun 0-39. kilometreleri arasında ulaşım sağlanamıyor.

Ayrıca tipi ve etkili olan kar nedeniyle Ağrı-Erzurum ve Ağrı-İran karayolları ile Tutak-Karayazı karayolu da trafiğe kapandı. Erzurum ve Tutak-Karayazı karayollarının kapalı olmasından dolayı yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. Sürücüler ve yolcular, akaryakıt istasyonları ve dinlenme tesislerinde trafiğin açılmasını bekledi.

Olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü Bayburt-Erzurum karayolundaki 2 bin 409 rakımlı Kop Dağı Geçidi ile Erzurum-Erzincan karayolunun Erzurum'un Aşkale ilçesine bağlı 2 bin 370 rakımlı Tepebaşı Geçidi'nde ulşaım güçlükle sağlanıyor. Her iki yolda da polis ekipleri zincirsin ve kar lastiksiz araçların yollarda devam etmesine izin vermezken, yolun açılması için iş makineleriyle çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *