» 
»
 

Doğu Karadeniz'de Efsaneler Adası üzerinde canlı yaşayan tek ada

Mitolojik hikayeleri, tarihi kalıntılarıyla turistik açıdan ilgi çeken Giresun Adası, Doğu Karadeniz'de üzerinde insanların yaşadığı tek ada olma özelliğini taşıyor.

Giresun Adası, hakkındaki üzerinde Amazon kadınlarının yaşadığı, Herkül'ün altın postu aramak için geldiği şeklinde pek çok mitolojik hikayeler nedeniyle Efsaneler adası olarak anılıyor. Üzerinde insanların yaşadığı Doğu Karadeniz'in tek adası olan Giresun Adası, ziyaretçilerine adeta zamanda yolculuk zevkini tattırıyor.

Yunanlı gemiciler Argonotlar ile Saka Türklerinin karşılaştırmasının yanı sıra temsili olarak Herkül ve Amazon kadınlarının da özel bir ekip tarafından canlandırıldığı adada Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi, şapel gibi tarihi kalıntılar da ziyaretçileri cezbediyor.

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, tarihi ve mitolojisiyle Giresun Adası'nın önemli bir destinasyon haline geldiğini belirterek, kentin turizmi açısından adanın görünen yüzü olacağına değinerek, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde üzerinde canlı yaşamının olduğu başka bir ada olmadığını kaydetti.

Hakan Adanır, adada düzenlediği zamanda yolculuk etkinliklerine değindi ve Giresun Adası'nın Yunanistan ile Gürcistan arasında bir ticaret güzergahı içerisinde yer aldığına işaret etti. Adanır, "Ada Herkül’ün altın post efsanesinin güzergahı arasında bulunuyor. Mitolojide Herkül Giresun Adasında kuşlarla savaşmış ve adada hala kuşlar var." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *