» 
»
 

Doğumda yeni dönem başlıyor! Hastaneler sıkı takip altında olacak

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre normal doğumların azalıp, sezaryen doğumların artmasından dolayı hastaneler takip altına alacak. Normal doğum oranlarının yüksek olması için yeni bir prosedür uygulanacak. Yeni SGK doğum ücreti ne kadar?

Sağlık Bakanlığı'nın sezeryan doğum oranlarının, normal doğum oranlarından daha fazla olmasından dolayı ve bu oranlarda normal doğumun artış göstermesinin gerektiğini söyleyerek, şu durumdan sonra hastanelerin ve doğum asistanlarının sıkı takip altında olacağını açıkladı. Doğum asistanlarına uzmanlık verilmesi için bu yıldan itibaren senede 80 normal doğum ve 40 zor olan doğum gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Hastanelerin normal doğuma daha fazla teşvik etmeleri gerektiğini ve bu şekilde SGK'nın da ödediği normal doğum ücretlerinin de değişeceğini söylendi. Sağlık Bakanlığı anne adaylarının sezaryene yönelmesine engel olunması gerektiğini, anne-bebeği tehlikeye atacak bir durum olmadığı sürece sezaryene alınmaması gerektiğini açıkladı. Doktorların özellikle özel hastanelerin sezaryene yönlendirdiklerini ve bu nedenle normal doğum oranlarının hızla düşüşe geçtiğini söyledi. Doğumda riski az ve daha az uğraştırıcı olduğu için sezaryene yönlendiren doktorların artık bir zorunlulukları olduğu, doktor asistanlarının da uzman asistan olabilmeleri için senede 80 normal doğum ve 40 zorlu doğum şartı konulduğunu, hastanelerin ve asistanların özellikle sıkı takip edileceğini söyledi. Bu nedenle SGK ücretlerinde de değişiklik olacağını, normal doğum ücretlerinde ödenen miktarın senede %30-40 oranda arttırılacağı söylendi. Peki sezaryen nedir ve normal doğum nedir? Kısaca özetleyelim... Normal doğum 40 haftalık anne karnındaki ceninin normal yöntemlerle anne karnından rahim yoluyla çıkmasıdır. Sezaryen ise normal şartlar altında olmayan, bebeğin veya annenin sağlığının riskli olduğu durumlarda karın içerisinden ve bebeğin bulunduğu döl yatağından ameliyat ile bebeğin çıkartılması işlemidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *