» 
»
 

Doğuştan kas hastası küçük Muhammet tedavi edilmezse yatağa mahkum kalacak

Henüz 6 yaşındaki küçük Muhammet kas hastalığı ile 4 yıldır mücadele ediyor. Ailesi, oğulları Muhammet Emin Helvacı'nın 4 yıldır tedavi olamadığını belirtti.

Çanakkale Devlet Hastanesi'nde doğuştan kas hastası olduğu teşhis edilen 6 yaşındaki Muhammet Emin Baklacı, 4 yıldır yapılan tüm müdahalelere rağmen tedavi olamıyor. Barbaros Mahallesi'nde yaşayan baba Suat Helvacı ile anne Güldemet Helvacı, üç çocuğundan en küçüğü olan 6 yaşındaki Muhammet'e Çanakkale Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'nde doğuştan kas hastası teşhisi konulunca dünyaları başına yıkıldı.

Çaresiz anne-baba oğullarının sağlığına kavuşması için çalmadıkları kapı kalmadı. 4 sene boyunca Çanakkale başta olmak üzere Ankara, İstanbul ve Kocaeli'deki hastanelere başvurdular. Ancak iddialara göre hiçbir doktordan tedavi ile ilgili yanıt alamadılar. 4 yıl içerisinde muhammet Emin'in eski sağlığına kavuşabilmesi için 70 bin TL harcayan aile, eğer oğulları için 6 yıl içinde bir tedavi yolu bulunmazsa, küçük Muhammet ömür boyu makine ve yatağa mahkum yaşamak zorunda kalacak.

Muhammet Emin Helvacı'nın babası 51 yaşındaki Suat Helvacı, doktorlar ile yalnızca 1 buçuk dakika görüşebildiklerini vurgulayarak, çocuğuna ne ikaç ne de başka bir şey verilmediğini söylüyor. Küçük Muhammet'in ciğerlerinde sorunların başladığını, yürümesi, oturması, kalkması, konuşması ve uyumasında dahi problemler olduğunu dile getirdi. Bu hastalığın tedavisini istediklerini ve kendi imkanlarının el verdiğince oğullarını götürmedikleri hastane kalmadığını belirten baba Helvacı, doktorların ilaç dahi yazmadıklarını ifade etti.

Anne Güldemet Helvacı'da, oğlunun ciğerlerinde, yürümesinde, koşmasında ve konuşmasında sorunlar olduğunu ve günden güne kötüye gittiğini ifade ediyor. Kendilerine hiçbir tedavisi yok denildiğini, çocuğunun yatağa düştükten sonra ve solunum cihazına başlandıktan sonra yapılan tedavi Kortizon'un hiçbir işe yaramayacağını dile getirdi. Güldemet Helvacı, erken teşhisin hayat kurtardığını ve çocuğunun tedavisini istediğini dile getirdi. Kendilerine yol gösterecek bir doktora ihtiyacı olduğunu, çocuğunun tedavisi neyse ve ne gerekiyorsa onun yapılmasını istediğini söyledi.

Öte yandan oğlunun 11 ya da 12 yaşlarına geldiğinde yürüyemeyeceğini ve tamamen yatağa bağlı kalacağının altını çizen Güldemet Helvacı, normal bir kişinin yaşama ihtimali yüzde 90 ise bu durumda oğlunun yüzde 30 olduğunu ve her an herşeyle karşılaşabilirsiniz cümleleri ile karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Oğlu için "Kalbi durabilir, her şey kasla çalışıyor" dendiğini, oğlundan sık sık kan tahlili alındığını, küçük Muhammet'in sürekli ateşlendiğini ve tiroid bezlerinin şiştiğini söylüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *