» 
»
 

Doktor sülük Samsun'dan dünyaya gönderiliyor

Samsun'da Orhan Hacıhafızoğlu, Samsun'da 8 yıl önce tıbbi sülük yetiştiriciliğine başladı ve bugün ise aracı firmalar ile Samsun'dan dünyaya sülük gönderiyor. Peki sülük tedavisi nasıl yapılır? Sülük faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Samsun'da kömür satışı yapan ve doğalgazın kullanımının artması ile işleri kötü giden Orhan Hacıhafızoğlu, 8 yıl önce tıbbi sülük yetiştiriciliğine başladı ve bugün ise tüm dünyaya doktor sülük gönderiyor. Hacı Hafızoğlu, Samsun Bafra'nın sülük bölgesi olduğunu ve sülük ticaretini yapabileceğini düşünerek alternatif tıpta kullanılan sülük ticaretine girdi. Zamanla kurduğu tesiste yetiştirdikleriyle köylülerden satın aldığı sülükleri aracı firmalar ile aralarında Avrupa ülkelerin ve Rusya'nın bulunduğu pek çok ülkeye sülük gönderiyor.

Orhan Hacıhafızoğlu'nun Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, internet aracılığı ile Azerbaycan'da sülük işi yapan bir tüccar ile iletişim kurduklarını ve bir süre sonra da kendi üretimlerini yapmak için Sarıkaya köyünde tesis kurduklarını belirtti. Sülüklerin kaçak yollar ile toplandığını ve satındığını bu nedenle de sülük neslinin tehlikeye girdiğini vurgulayan Hacıhafızoğlu, doğada toplanan sülüklerin bir süre sonra bitebileceğini düşünerek, ülkesine faydalı olmak amacıyla sülüğün üretilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de son 2-3 senedir sülük tedavisinde oldukça yol katettiklerini, bu nedenle de sülüğün üretilmesinin olmazsa olmaz olduğunu anladıklarını dile getirdi.

SÜLÜK TEDAVİSİ FAYDALARI NELERDİR?

Sülük, atardamar ve toplardamat tıkanıkları ile dolaşım sistemleri hastalıklarına, varis, kalp ve damar hastalıklarına, eklem romatizmalarına, epilepsi çeşitlerine, egzama, sedef, yüksek tansiyon, kolestrol, göz tansiyonu, baş ağrısı, işitme kaybı, görme kayıpları, migren, hemoroid, çıban, felç, sivilce, astım, yanık vakaları, kangren, ameliyat izleri, kısırlık gibi pek çok rahatsızlık konusunda tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Yıl içerisinde yapılan sülük tedavisi, o yıl içerisindeki enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *