» 
»
 

Dolandırıcıların yeni yöntemi: Darbe soruşturması

Polis ya da MİT adını kullanmak suretiyle pek çok vatandaşı daha önce kandırmış olan dolandırıcılar şimdi de “darbe” kelimesini kullanarak halkı kandırmaya başladı.

Pek çok kez duymuşsunuzdur polis olarak kendilerini tanıtan dolandırıcıların insanların korkularını kullanarak paralarını gasp ettiklerini. Bu sefer de dolandırıcıların telefonla veya sosyal medya üzerinden iletişime geçtikleri vatandaşları darbe soruşturmasında isimlerinin geçtiği yönünde yalan yanlış bilgilerle kandırmak suretiyle, insanların yaşamakta olduğu endişeyi istismar ettikleri kaydedildi.

Özellikle yaşlı insanları hedef aldıkları belirtilen bu dolandırıcıların fonda telsiz sesi kullanarak insan duygularında karmaşa yarattıkları, bu nedenle korkan vatandaşları dolandırdıkları belirtiliyor. Kesinlikle telefonla arayan bu tür dolandırıcılara itibar edilmemesi konusunda vatandaşlar uyarılıyor.

Aynı şekilde sosyal medyada da bazı metinlerin paylaşıldığı ancak bunların da hukuksal karşılıkları olmaması nedeniyle herhangi bir işe yaramayacağı da verilen bilgiler arasında. Sosyal medya kullanım kurallarının, buradaki paylaşımların hukuksal karşılıklarının bilinmesi gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *